Wydarzenia
single malt, whisky szkocka

Port Ellen powraca

Już wiosną ma zostać uroczyście otwarta destylarnia Port Ellen. Inauguracja zaplanowana jest na połowę marca. Aby uczcić powrót Port Ellen do świata żywych, Diageo wypuściło zestaw bliźniaczych 44-letnich whisky z
Port Ellen powraca

Udostępnij:

Już wiosną ma zostać uroczyście otwarta destylarnia Port Ellen. Inauguracja zaplanowana jest na połowę marca. Port Ellen została założona w 1825 roku, zamknięta i w części zburzona w 1983 roku. Jej właściciel, grupa Diageo, zainwestował miliony we wskrzeszenie tego kultowego zakładu.

Aby uczcić powrót Port Ellen do świata żywych, Diageo wypuściło zestaw bliźniaczych 44-letnich whisky z dawnych zapasów z tej destylarni. Wydanie nazwane Port Ellen Gemini jest podzielone na zestaw składający się z dwóch butelek: Gemini Original i Gemini Remnant. Dostępne są tylko 274 zestawy i są to najstarsze single malt z Port Ellen. Za wybór beczek odpowiadał Craig Wilson. Whisky pochodzi z trzech beczek z europejskiego dębu z 1978 roku, których zawartość została następnie podzielona. Gemini Original zabutelkowana z mocą 54,9% jest bezpośrednio z beczki z 1978 roku, a Gemini Remnant o mocy 53,6% była finiszowana w… bardzo starej beczce po whisky z Port Ellen, która została zachowana po zamknięciu zakładu, została odnowiona i ponownie sezonowana. Cena zestawu to 45 tys. funtów. Obie whisky prezentowane są w kryształowych karafkach o pojemności 700 ml, w opakowaniach znajdują się fragmenty każdej beczki. Będą dostępne w momencie otwarcia destylarni w połowie marca, ale już można się na nie zapisywać w Diageo.

Powiązane artykuły

Wydarzenia
nagrody

11 maja w salonach Hôtel de Galliffet, siedzibie Włoskiego Instytutu Kultury w Paryżu, odbyło się […]

Wydarzenia
bourbon, whiskey amerykańska

Destylarnia Buffalo Trace wprowadzając na rynek swoją najstarszą jak dotąd ekspresję bourbona Eagle Rare 30YO. […]

Wydarzenia
gin, RTD, whisky szkocka

Destylarnia Bruichladdich wraz z firmą Whitebox przygotowała linię koktajli RTD w puszkach. Whisky Sour jest […]

Aqua Vitae, Wydarzenia
Aqua Vitae

Ukazał się trzeci w tym roku numer magazynu „Aqua Vitae”, 64 strony. Polecamuy lekturę z […]

Wydarzenia
bezalkoholowe, likier, rynek, wino

26 maja odbył się lunch prasowy, na którym Joanna Dolęga-Semczuk, członek zarządu i dyrektor ds. […]

Wydarzenia
destylarnie, rynek, whiskey irlandzka

Brown-Forman, właściciel marki Slane Irish Whiskey, wstrzymał produkcję w destylarni Slane w hrabstwie Meath w […]

Wydarzenia
prawo, rynek

Sejm skierował do komisji finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada znaczące podwyżki […]

Wydarzenia
konkursy, nagrody

Prezentujemy nowe medale, jakie będą przyznane w konkursie Warsaw Spirits Competition 2026. Czekamy na Państwa […]

Przewijanie do góry
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.