Premiera bierbrandów w Podolu Wielkim

8 maja w gorzelni Podole Wielkie odbyła się uroczysta premiera trzech destylatów piwnych. To wspólne przedsięwzięcie dwóch leżących po sąsiedzku firm – gorzelni w Podolu oraz AleBrowaru w Lęborku. Za warzenie piwa odpowiadał Michał Saks, za destylację Michał Paszota. Do destylacji przeznaczono flagowe piwa AleBrowaru: Crazy Mike, Smoky Joe i Hyde Bride.

– Zależało nam na tym, żeby te destylaty były naszą wizytówką, żeby miały najwyższą jakość i były jak najbardziej podobne w smaku i aromacie do naszych piw – mówi Michał Saks. – Są to wysokiej klasy piwa, stąd koszt przedsięwzięcia był duży, ale efekt jest znakomity.
– To są piwa o wysokiej mocy, dużym ekstrakcie, więc świetnie nadawały się do tego, by uzyskać z nich aromatyczny destylat. Wydajność jest jednak niska, z 4000 l piwa można uzyskać ok. 250 l destylatu o mocy 86%, przy czym każde piwo jest inne i wymaga innego podejścia do destylacji, by wydobyć z niego charakterystyczne dla chmielu aromaty – mówi Michał Paszota.
Goście zwiedzili gorzelnię oraz ulokowaną w dawnej płatkarni mikrodestylarnię, gdzie w miedzianej kolumnie przeprowadzono destylację piw. Degustacji piw i okowit towarzyszył food pairing, a potem długo jeszcze trwało biesiadowanie, a uczestnicy zostali na koniec poczęstowani słodkimi, wymrażanymi piwami z AleBrowaru o mocy ok. 25%.
Okowity zostały wypuszczone w bardzo limitowanej, numerowanej serii, w cenie 219 zł za 0,7 l. Etykiety podkreślają tożsamość z piwem. W tym roku planowane są kolejne

Crazy Mike (42%)
Piwo to podwójna IPA, 9% alkoholu, pięć rodzajów chmielu: cascade, citra, chinook, centennial, columbus, słody: pale ale, pszeniczny, wiedeński, carapils i zakwaszający. Piękny cytrusowy aromat i duża porcja goryczki.
746 butelek. Czysty aromat piwa Crazy Mike – bardzo dużo chmielu, goryczki, cytrusów, zwłaszcza cytryny i limonki, polne kwiaty, trochę jak rhum agricole. W ustach niezwykle delikatna, bardzo dużo cytrusów, zwłaszcza cytryny, kwiaty czarnego bzu, do tego kwaśne jabłko. W finiszu jabłka kwaśne, gorzkie i słodkie, bardzo soczyste, leciutko gryczka jarzębiny.
5/5
27,5/29,5/29/9,5=95,5

Smoky Joe (42%)
Piwo Imperial Peated Stout, 9,8% alkoholu, chmiele: columbus, cascade, willamette, słody: pale ale, pszeniczny, whisky malt 45ppm, carapils, czekoladowy pszeniczny, do tego płatki owsiane i palony jęczmień. Aromat wyrazisty, wędzone śliwki, dym, w ustach słodkie, czekoladowe.
469 butelek, a reszta destylatu trafiła do beczek po whisky Laphroaig i będzie leżakowana. Aromat wędzenia, solanki, ale też kwiaty, soczyste czerwone jabłka oraz kakao, czekolada. Smak bardzo owocowy, z pikantną nutą imbirową, nuty słone i wędzone. Finisz tłusty, budyniowy, dużo jabłek, pieprz, goździki. Edycja na zimę, rozgrzewająca.
4.5/5
27/27/27/8,5=89,5

Hard Bride (42%)
Piwo jęczmienne typu American Barley Wine, 9,8% alkoholu, chmiele: simcoe, mosaic, chinook, słody: pale ale, pszeniczny, carapils, caramunich, zakwaszający. W aromacie dużo chmielu, kwiaty, w ustach sporo rześkiej goryczki.
713 butelek. Aromat owocowo-kwiatowy, nieco chmiel, nieco goryczki, słód, bardzo delikatna nuta wędzenia, nie ma tej słodkości, którą ma piwo w aromacie. W smaku słodkie jabłka, pomarańcze, ale i imbir, do tego mineralność, a i muszkatowe winogrona. W finiszu karmel i pieprz różowy, trochę kawy, trochę czekolady, goździki, ziele angielskie.
4.5/5
27/28,5/27,5/9=92

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.