Rhum czy rum?

8 sierpnia odbyła się degustacja rhum agricole Karukera z Gwadelupy w zestawieniu z rumem Hampden z Jamajki. Dwa białe rumy i dwa starzone oraz znakomita okazja do przedstawienia różnic pomiędzy francuskim a brytyjskim stylem rumu.

Różnice mają podłoże historyczne. Gwadelupa, Martynika czy Reunion to dawne kolonie i departamenty zamorskie Francji, Jamajka, Barbados czy Gujana to dawne kolonie angielskie. Rhum agricole to nazwa rumów wytwarzanych ze świeżego soku z trzciny cukrowej. To rumy, które pozwalają docenić jakość i unikatowość trzciny cukrowej, różnice w smaku pomiędzy poszczególnymi latami (różnice pogodowe), wysokością plantacji czy ich oddaleniem od morza, jak i samymi odmianami trzciny cukrowej. Jest to rum zwykle dość ostry, trawiasty, pity zwykle jako młody, jeśli dojrzewający, to przede wszystkim we francuskim dębie. Doskonały do rześkich koktajli z cytrusami. Natomiast styl angielski, to mocno zbudowane, estrowe rumy destylowane z melasy, często robione w alembiku. Historycznie rum angielskiej marynarki wojennej, mocno barwiony melasą, o podwyższonej mocy alkoholu. Bardzo ciemny, choć nie koniecznie starzony. Do końca XX wieku większość tych rumów była sprzedawanych pod markami brytyjskich importerów, bez oznaczeń destylarni. Najstarsze destylarnie rumu powstały pod protektoratem brytyjskim – na Barbadosie już w 1627 roku, na Jamajce w 1670 roku. O smaku tych rumów decydują: bardzo długa fermentacja (często z udziałem dzikich drożdży), powolna destylacja w obniżonych temperaturach, a także bardzo gorący i wilgotny klimat. Tu rumy doskonale pasujące do beczki, w której nabierają słodyczy. Leżakowane niemal zawsze w beczkach po bourbonie. Uwielbiane przez blenderów ze względu na ich bardzo wyrazisty charakter. Sprawdzają się w koktajlach ze słodkimi owocami tropikalnymi, jak kokos czy ananas.
Nazwa Karukera oznacza wyspę pięknych wód. Produkcja tego rumu odbywa się od początku do końca na terenie posiadłości St. Mary of Marquisat, za produkcję odpowiada Gregoire Hayot. Destylarnia Henri Longueteau, w której robione są rumy Karukera, powstała w 1895 i jest najstarszą na Gwadelupie. Plantacja trzciny cukrowej znajduje się zaraz obok destylarni. Wcześniej działała tu także rafineria cukru.
Destylarnia Hampden Estate z Jamajki istnieje od blisko 270 lat. Powstała w 1753 roku, jest jedną z najstarszych na Karaibach, wówczas połączona z plantacjami trzciny Hampden. Mimo, iż działa nieprzerwanie, rzadko w swojej historii butelkowała własne rumy, głównie zaopatrując angielskich bottlerów. Do 2009 roku była własnością państwowej firmy Jamaica Sugar Company. Po odkupieniu przez rodzinę Hussey, została gruntownie odrestaurowana, choć w pełni zachowano dawną technologię produkcji. Fermentacja odbywa się wyłącznie z udziałem dzikich drożdży, wody ze strumienia, w starych kadziach z drewna cedrowego. Destylacja tylko w alembikach. Dojrzewanie w tropikalnym klimacie Jamajki, głównie w amerykańskim dębie.

Karukera Rhum Agricole Blanc (50%)
Klasyczny rhum agricole, destylacja w kolumnach ze świeżego soku z trzciny cukrowej. W aromacie: rześkość banana, ananasów, orzeszki ziemne, papaja, dojrzała śliwka, sadza, octany, kwaśne jabłka. Smak dość gorzki, wręcz pieprzny – jałowiec, tuja, mech, oczywiście także banan, poza tym kwaśny, wytrawny, wyraźna nuta octanowa. Finisz zdecydowanie tropikalny – mango, burian, chlebowiec, dość pikantny – imbir, pieprz, wciąż wyraźna octowa kwasowość, nieco soli i pieprz.
4/5
25,5/25,5/26,5/7,5=85

Hampden Fire White Overproof (63%)
Destylowany w alembiku z melasy, o poziomie estrów 300-500 g/hlpa należy do kategorii LROK. Zapach ostry – banany i pieczone banany, mango, gruszki i jabłka, morele, migdały, nuty sadzy, gumy arabskiej. Smak bananów, ananasa, tłusty, nafta, fermentacja, papaja. Alkohol bardzo rozgrzewa, są wyraźne nuty przypieczenia, palonej kawy, ale też dużo wytrawnego, octującego ananasa. I sól. Finisz słono-cierpki, liście owoców, skórki tropikalnych owoców, sadza.
4.5/5
27/27/27,5/8=89,5

Karukera Rhum Vieux Agricole (42%)
Rhum agricole, który przez okres 3-5 lat leżakował w beczkach po koniaku. Aromat słodki, miodowy, gruszkowy, brzoskwinie w syropie, dużo orzechów włoskich, tytoniu, renklod, moreli, śliwek. Smak klasyczny dla rhum agricole, sporo bananów, pieczone banany, nuty bakaliowe i przyprawowe, które dała beczka po koniaku, śliwki, morele, ale też cierpkość tytoniowa, herbaciana. W finiszu do bananów dochodzą wyraźne nuty ananasa, mango, wanilia, ale z nutami cierpkimi – tytoniu, herbaty. Jest i sól.
4/5
25/25/25/7,5=82,5

Hampden The Younger 5YO LROK 2016 (47%)
Pięć lat leżakowania w beczkach po bourbonie, poziom estrów – 314,8 g/hlpa. Zapach intensywny – bananów, kiszonych bananów, liści, czekolady z orzechami, słodkich owoców dżungli: ananasa, melona, delikatnie wanilia, delikatnie octany. Smak słodki, fermentacyjny, kiszonkowy, ziołowy, nieco korzenny, nuty cierpkie, ostre, octanowe, duża wytrawność – tytoń, sól, a do tego śliwki i migdały. W finiszu cynamon, tytoń, banany, śliwki, morele, wiśnie, imbir, chili, sól, sadza, nuty industrialne, naftowe.
4.5/5
27,5/27,5/28/8=91

(łg)

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.