Rosebank znów robi whisky

Po trzydziestu latach przerwy znów popłynął spirytus z alembików w Rosebank Distillery, napełniono beczkę nr 001 po bourbonie.

Rosebank Distillery – Camelon

Rosebank należała do Diageo, została zamknięta w 1993 roku, a w 2010 roku skradziono znaczną część jej wyposażenia. Budynek był przekształcony na restaurację, część pomieszczeń wynajęto na biura.
Historia Rosebank sięga 1798 roku, działała w Falkirk, w regionie Lowlands. Założyli ją bracia Stark, którzy prowadzili nielegalny biznes. Oficjalnie destylarnia powstała w 1840 roku, kiedy ją zalegalizowano i uzyskano licencję na produkcję whisky. Wcześniej, w 1827 roku jeden ze Starków, John, otworzył obok gorzelnię Camelon, którą prowadził do śmierci w 1836 roku. Przejął ją Thomas Gunn, on też w 1840 roku stał się właścicielem Rosebank. Gorzelnia Camelon zbankrutowała i została zamknięta w 1861 roku, używano jej przez jakiś czas do słodowania jęczmienia na potrzeby Rosebank, potem jako magazyn, a dziś jest tam knajpa Beefeater Pub & Grill. W 1914 roku Rosebank została przejęta przez Scottish Malt Distillers, potem znane jako Distillers Company Limited (DCL), z czasem przekształcone w koncern Diageo. Dokąd istniała, Rosebank destylowała swoją whisky trzykrotnie, na wzór irlandzki. Roczne moce produkcyjne wynosiły ponad pół miliona litrów rocznie, działały tu trzy alembiki. Ceniona za bardzo owocowe aromaty, nazywana była Królową Lowlands.
Rosebank została reaktywowana w wyniku inwestycji Ian Macleod Distillers, które odkupiło też od Diageo markę i część zapasów. Ma zostać otwarta dla zwiedzających w 2024 roku. Odbudowana właściwie od podstaw w pierwotnej lokalizacji, zachowała format pierwotnego zakładu produkcyjnego. Znaleziono plany oryginalnych destylatorów i wykorzystano je do odtworzenia kształtu i właściwości tych z oryginalnej destylarni. Nowe skraplacze typu worm tube zostały zainstalowane w miejsce oryginalnych, podobno dają cięższy styl spirytusu ze względu na mniejszy kontakt miedzi podczas skraplania pary. Charakterystyczny komin został naprawiony i nadal dominuje w panoramie i stanowi centrum terenu destylarni.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.