Podczas wizyty w destylarni rodziny Faria, która robi znaną markę cachaça Magnifica, miałem niepowtarzalną okazję spróbowania rozebranej na pojedyncze czynniki (beczki) wielkiej solery, w której leżakuje alkohol. Każda próbka została pobrana w marcu 2021 roku, każda z beczki z innego poziomu solery. Solera została pierwszy raz zalana 17 lat temu, to osiem rzędów półek, w każdej cachaça leżakuje przez rok, wytracając moc i zmieniając profil aromatyczno-smakowy. Odparowanie jest ogromne ze względu na wilgoć i temperatury, to co najmniej 15% rocznie, im wyżej beczki, tym więcej.
– Najbardziej lubię nasze cachaça z solery. Mają dużo ciała, a jednocześnie są łatwe do picia, jest odrobinę słodsza niż pozostałe, bardziej owocowa – mówi Ana-Luiza Bettencourt de Faria, w towarzystwie której próbowałem zawartości poszczególnych beczek. Zaczęliśmy jednak od bazowego destylatu, który leżakował w dużej kadzi, zanim trafił do beczek.
Cachaça de Faria Tonel 04 (47,5%)
Leżakowanie w kadzi z drewna ipé, trafia do solery. Zapach bananów, mango. Smak lekko dymny, mineralny, finisz słodki, bananowy. Czuć wyższą moc alkoholu.
27,5/25/26/7=85,5
Cachaça de Faria 8 Partilheira (49%)
Z najwyższego, ósmego poziomu solery. Nabiera bardzo delikatnego aromatu dębiny – tytoniu i wanilii. Smak słodki, nadal bardzo dużo bananów, choć te banany wydają się być bardziej dojrzałe. W finiszu pojawia się słona nuta, solone banany.
27/26/26/7=86
Cachaça de Faria 7 Partilheira (47%)
Dwa lata w solerze. Zapach słodki, pojawiają się nuty karmelu, orzechów, śliwek w czekoladzie. W smaku dużo słodkich śliwek, mirabelek. W finiszu śliwki, nuta tytoniu, skóry, pojawiają się przyprawy korzenne.
27/26,5/26/7=86,5
Cachaça de Faria 6 Partilheira (47%)
Trzy lata w solerze. Nabiera nut octowych – śliwki w occie. W smaku octany, do tego sporo tytoniu, sól. Bardzo słony, cierpki finisz – słony tytoń, słona skóra.
27/26/26/7=86
Cachaça de Faria 5 Partilheira (45,5%)
Cztery lata w solerze. Alkohol staje się słodki – orzech laskowy w czekoladzie, wiśnie w czekoladzie, karmel. W smaku za to ostra, dużo pieprzu, sól, skóra. Finisz bardzo ciężki, tytoniowy, wędzone wiśnie, smażone banany.
27/25,5/26/7=85,5
Cachaça de Faria 4 Partilheira (45%)
Pięć lat w solerze. Przyjemny, głęboki zapach – octany, tytoń, śliwki, wiśnie, czekolada, orzechy. W smaku śliwki i gruszki w occie, sól, tytoń. Finisz jest bardzo cierpki, bardzo tytoniowy, bardzo dojrzałe banany, nuta naftowa.
27,5/26/26/7=86,5
Cachaça de Faria 3 Partilheira (44%)
Sześć lat w solerze. Zapach robi się solankowy, octany, orzechy włoskie, tytoń. Smak owocowy, delikatny, dużo bananów, mango, powracają te nuty z młodej cachaça. Finisz jest nieco korzenny – imbir, ziele angielskie, do tego cierpkie jabłka, nuty octowe i naftowe.
27/27,5/27,5/7,5=89,5
Cachaça de Faria 2 Partilheira (43,5%)
Siedem lat w solerze. Zapach słodki, czekolada z orzechami laskowymi, pistacje. Smak konsekwentnie orzechowy, do tego wiśnie, gruszki. Delikatny finisz, choć wyraźnie skórzasty, garbnikowy. Nie ma słodyczy, jest nieco soli, ale jak z soji, nie soli kamiennej. Popiół, kwaśne, podsuszone wiśnie.
27,5/27/27/7,5=89
Cachaça de Faria 1 Partilheira (43%)
Osiem lat w solerze. W zapachu dużo orzechów włoskich, powrócił słodki zapach banana. Smak wytrawny, dużo wiśni, dużo drewna, skóra, tytoń. W finiszu jest bardzo dużo starego drewna, nuty grzybowe, skóra, lekki tytoń.
27,5/27,5/27/7,5=89,5
Każda próbka była inna, żadna sama w sobie nie stanowiła kompletnego, gotowego trunku, jakim jest ich cachaça Magnifica Reserva Soleira (43%). To blend różnych beczek, ma bardzo słodki, owocowy aromat – banany, papaja, mango, kakao, nuta aloesu. Smak pełen owoców, doszły suszone poziomki, suszone morele, gruszki, śliwki, karmel. W finiszu dochodzi tytoń, sól, ostrzejsze nuty – imbir, jest rancio jak w starszych koniakach, nuta pieczarek.
28/28/28/8,5=92,5