11 maja odbyła się degustacja rumów Chairman’s Reserve z Saint Lucia. To wyspa na Karaibach, zamieszkana przez ok. 180 tys. ludzi, od 1979 roku niepodległe państwo, wcześniej kolonia brytyjska. Degustację zorganizował Dom Whisky, a prowadził Deny Duplessis, master blender w destylarni.
Destylacja z alembików daje rumy cięższe, słodsze. Nasz pomysł na rum, to pokazać jego różnorodność. Stosujemy zarówno melasę, jak i sok z trzciny cukrowej. Mamy trzy różne alembiki – mały typu John Dore z 1998 roku o pojemności tylko 450 l i nowszy John Dore z 2005 roku o pojemności 6000 l, a także alembik zwany Vendome Still, zainstalowany w 2002 roku o pojemności 1364 l. Do tego kolumnowy aparat w stylu Coffeya, wyposażony w 45 półek, który zainstalowaliśmy w 1985 roku. Te aparaty w połączeniu z różnym surowcem i różnymi beczkami dają nam ogromne możliwości tworzenia wielu profili rumów. Stosujemy też beczki po: porto, brandy, winach białych i czerwonych – opowiadał Deny Duplessis.
W latach 1989-2002 master blenderem był Laurie Barnard, który stworzył profil marki Chairman’s Reserve.
Chairman’s Reserve Original (40%)
Blend powstał w 1999 roku jako mieszanka rumów melasowych kolumnowych i z alembików, leżakowanych 3-4 lat w beczkach po bourbonie, a potem jeszcze pół roku dodatkowego mariażowania w beczce po bourbonie, co daje rum w wieku 4-5 lat. W zapachu są nuty wytrawne – skóra, kwaskowe śliwki, są przyprawy korzenne, nuty kwiatowe i morelowe, jest też nuta tytoniowa i industrialna, olej słonecznikowy. Smak lekki, nieco słony, korzenny, ale i mineralny, pieczone banany i ananas, skóra. Finisz skórzasty, kwaskowy, lekko słony, są śliwki, marakuja i ananas, aromatyczny fajkowy tytoń, żywiczność.
26/26/26/7,5=85,5
Chairman’s Reserve Legacy (43%)
Blend rumów z melasy i trzciny, z kolumn i alembików, w wieku 5-6 lat z beczek po bourbonie. Zapach cierpki, tytoniowy, solankowy, fermentujące banany i ananasy, słone suszone skórki śliwek, czipsy bananowe. Smak wytrawny – tytoń, egzotyczna kora, sasafras, cynamonowiec, pieczone jabłka z lukrem, dziki przefermentowany miód, dużo słoności. W finiszu jest gorzki miód, propolis, skóra i kora, cynamon, goździki, słoność i tytoń.
26/26,5/26/7,5=86
Chairman’s Reserve The Forgotten Cask (40%)
Rum w wieku 7-8 lat, rum z melasy, z kolumn i alembików, z beczek po bourbonie, cztery lata dodatkowo był mariażowany w beczkach, które ocalały z pożaru magazynu 2 maja 2007 i w nich wcześniej też leżakowały rumy. Aromat to masa orzechowej czekolady, deserowe i apetyczne. Są też suszone wiśnie i rodzynki. Jest trochę tytoniu i sadzy. W smaku dochodzi ciekawa cierpkość i gorycz – liście wiśni, głóg, tytoń, dużo mineralności, słoność, suszone morele, śliwki, kokos. Finisz słodki – wanilia, czekolada, orzechy laskowe, sporo kokosa, rodzynki. Zupełnie inny niż taniczne, wytrawne wersje podstawowe Chairman’s Reserve. I znacznie mniej mi odpowiada.
26/26/25/7,5=84,5
Chairman’s Reserve 2009 (40%)
Rum malasowy w wieku 11 lat, z alembików i kolumn, leżakowany w beczkach po bourbonie, potem mariażowany przez pięć miesięcy. W zapachu dużo przypraw korzennych, egzotycznego drewna, kory, jest nutka kokosowa, jest dużo śliwek, ume, jest chlebowiec. Bardzo ciekawe. W smaku sporo zaskoczenia – rześkość coli i jambu, tytoń, ale lekki, delikatna słoność, mirabelki, gorzkie jabłka. W finiszu jest więcej soli, sporo taniczności tytoniu, skóra, wręcz solona gotowana skóra, mineralność, lekko dymność.
27/27,5/26,5/8=89
Chairman’s Reserve Spiced (40%)
Rum melasowy z kolumny z dodatkiem lokalnej kory zwanej bois bandé, która uchodzi za afrodyzjak, a także: cynamonu, wanilii, gałki muszkatołowej, goździków, gorzkiej pomarańczy i innych składników. To mieszanka rumów z beczek po bourbonie w wieku 3-4 lat i białego rumu. Zapach bardzo przyjemny, dużo wytrawnych pomarańczy w stylu triple sec. Jest mineralność, jest w nosie szczypta musującego cynamonu. W smaku też dużo pomarańczy, cynamon, lekko pieprz. Przyjemne i świetne koktajlowo. W finiszu do pomarańczy dochodzi dużo goździków, rozgrzewają i wydłużają finisz, jest też egzotyczna kora, mineralność, jambu.
27/25,5/26/8=86,5