25 maja odbyło się spotkanie pod patronatem Narodowej Agencji win z Gruzji (National Wine Agency of Georgia). To instytucja podlegająca Ministerstwu Rolnictwa Gruzji, utworzona w celu m.in. promocji gruzińskiego wina i budowaniu jego świadomości na świecie. Zaproszeni goście cieszyli podniebienia winami, przystawkami tradycyjnej kuchni gruzińskiej, były na stołach: badridżani, pchali, czarchali, prasi, lobio, cicaka, chaczapuri, blincziki i sałatka gruzińska. Nie mogło na suprze (gruzińska uczta) zabraknąć toastów. Według zwyczaju pierwszy toast był za boga, kolejny za pokój, kolejny…
Jednym z punktów programu było przedstawienie wyników badania przeprowadzonego przez Instytut SW Research „Preferencje Polaków w zakresie wyboru win, w tym win gruzińskich”.
W 2021 roku Gruzja wyeksportowała 107 mln butelek wina do 62 krajów na świecie. Polska jest trzecim największym odbiorcą gruzińskiego wina. Według Narodowej Agencji Win z Gruzji można znaleźć tu aż 525 odmian winorośli, z czego ok. 45 jest dopuszczonych do sprzedaży jako odrębne szczepy.
Według badania: dla ponad połowy Polaków (53%) ulubionym winem jest wino czerwone. Jeśli chodzi o smak wina, to prawie co trzecia osoba (32%) najbardziej lubi półsłodkie. Większość badanych ma pozytywne skojarzenia z Gruzją, pomimo tego, że tylko niewielki odsetek (7%) był kiedykolwiek w tym kraju. Polacy lubią gruzińską kuchnię i cenią tamtejsze wino. Polacy lubią wino, a blisko połowa respondentów pijących wino próbowała już wina gruzińskiego. Większość osób (67%) słyszała o gruzińskich winach, a spośród ankietowanych, którzy ich próbowali zdecydowana większość lubi je. Większość badanych (72%) nie ma swojego ulubionego wina gruzińskiego. Natomiast ci, którzy określili swoje preferencje w tym zakresie, jako ulubione wino gruzińskie wskazują najczęściej: Alazani Valley (8%), Elibo (5%), Old Tbilisi / Tbilisi (5%), Saperavi (4%). Kluczową przesłanką przy podejmowaniu decyzji o zakupie jest rodzaj wina (74%), a dopiero na drugiej pozycji jest jego cena (46%). Wybór ulubionego wina najczęściej podyktowany jest upodobaniem jego aromatu lub smaku (69%). Najczęstsze miejsce zakupu wina gruzińskiego to sklep z winami (23%) lub sklep z alkoholami (20%).
Podczas spotkania zostały podane następujące wina:
Qimerioni Rkatsiteli 2019, białe wytrawne
Wino wyprodukowane z winogron Rkatsiteli uprawianych w regionie Kacheti, fermentowane w Qvevri. Czas maceracji wynosił 6 miesięcy. Wino o słomkowym kolorze, aromat jabłek, pigwy. Najlepiej komponuje się z: serami, sałatkami, jagnięciną i drobiem.
Sevsamora Winery Kisi 2019, białe wytrawne
Wino wyprodukowane w 100% z odmiany Kisi. Zbiór ręczny. Fermentowane w Qvevri. Proces maceracji trwał 6 miesięcy. Leżakowane w Qvevri 1 rok. Wyraźnie zaznaczony dojrzały owoc, pigwa i miód.
Qvevri Wine Cellar Khikhvi 2020, wytrawne bursztynowe
Khikhvi 2020 to wytrawne wino z kwewri, zbiór ręczny, fermentacja i maceracja trwa 6-7 miesięcy. Aromat kwiatów polnych i brzoskwini.
Shilda Saperavi 2020, czerwone wytrawne
Wino wyprodukowane z odmiany Saperavi, uprawianej w mikrostrefie Napareuli w regionie Kachetia. Zbiór odbywa się nocą podczas pełni księżyca. Zebrane winogrona dostarczane są do winnicy przed wschodem słońca. Wino ma ciemnorubinowy kolor. W nosie przyjemne aksamitne aromaty czarnej porzeczki i przypraw z nutami czerwonych owoców. Idealne do mięs, sera, warzyw.
LTD Aleksandreuli 2019, czerwone wytrawne
Wino z odmian Aleksandreuli i Mujuretuli z regionu Racha. Zbiór ręczny w nocy. Kolor jest rubinowy z refleksami fioletu. Aromat owoców leśnych zdominowanych przez czarne wiśnie. Smak jest świeży i elegancki z długim finiszem. Polecany do mięs z grilla lub steków.