Smaki Portugalii

4 lipca odbyła się degustacja mocnych trunków z Portugalii – brandy i pierwszych wyprodukowanych w tym kraju whisky.
Portugalia zawdzięcza uprawę winorośli Fenicjanom, potem Grekom i Rzymianom. W Portugalii rośnie 500 odmian rodzimych, w 29 regionach. Całkowita powierzchnia upraw obejmuje 250 tys. ha.

W Portugalii rzadko używa się nazwy brandy, częściej na butelkach widnieje napis aguardiente. Jeśli jest to aguardiente bagaceira, to znaczy, że mamy do czynienia nie z destylatem winogronowym, lecz z wytłoków winogron. Aguardiente może być także zrobiona z innych owoców, będzie o tym jednak zawsze informował drugi człon w nazwie trunku.
Brandy destylowana jest zarówno w alembikach na wzór francuski, jak i w pękatych miedzianych kotłach – tradycyjne portugalskie aparaty do dwukrotnego odpędu spirytusu, a także w kolumnach do destylacji ciągłej. Podobnie jak w Hiszpanii, tutejsza brandy rzadko ma moc 40%, zwykle jest to 36-38%. Do rzadkości należą trunki starzone w beczkach przez 20 lat lub dłużej, na ogół butelkowane są młode brandy. Dojrzewają najczęściej w beczkach po portugalskich winach, znacznie rzadziej w beczkach z francuskiego czy amerykańskiego dębu.
Portugalska brandy prawie zawsze jest w smaku bardzo delikatna, ma słodkie aromaty: czekolady, wanilii, rodzynek, kokosa. Niegdyś, podobnie jak bagaceira powstawała przy winnicach, obecnie jest to zakazane i destylować brandy mogą tylko licencjonowane duże zakłady – ze stratą dla różnorodności.
Do spróbowania były brandy marki Aliança. To jeden z większych producentów wina i brandy w Portugalii. Firma została założona w 1927 roku, przez 11 pasjonatów, kierowanych przez Domingosa Silvę i Ângelo Neves, w Sangalhos w regionie Bairrada. Obecnie mają kilka posiadłości i zakładów produkcyjnych oraz ok. 600 ha winnic w regionach takich jak: Alentejo, Douro, Dão, Bairrada i Beiras. Wina Aliança to m.in. takie marki jak: Quinta dos Quatro Ventos, Quinta da Garrida, Quinta da Terrugem, Quinta das Baceladas. W 2005 „Wine Spectator” umieścił ją na liście 20 najlepszych firm winiarskich na świecie, będąc jedyną winnicą na Półwyspie Iberyjskim, która została uwzględniona. Ich wyroby eksportowane są do 60 krajów.
Oferta mocnych alkoholi to biała aguardente bagaceira z wytłoczyn winogron oraz kolekcja brandy, zaczynając od tanich lokalnych marek, jak Aliança Caves, przez eksportową Aliança Velha, po starsze: Antiqua VSOP, Antiquissima Reserva, Aliança XO zestawiana z destylatów czterdziestoletnich.
Destylarnia znajduje się w regionie Bairrada. Do podwójnej destylacji używają dużych szarentejskich alembików. Brandy starzone są w beczkach z dębów: amerykańskiego, francuskiego i portugalskiego.
Jedyna jak dotąd w Portugalii destylarnia whisky, Venakki, wystartowała w 2012 roku. Przepisy w Portugalii są bardzo niesprzyjające małym producentom. Z tego m.in. powodu właściwie wszyscy winiarze zaprzestali produkcji własnego alkoholu z wytłoczyn, tak tradycyjnego dla tutejszych winiarskich wiosek (agaurdiente bagaceira), a stare alembiki w wielu miejscach pokrywa rdza. Pomysł na produkcję whisky był tym bardziej szalony, że w regionie w ogóle nie ma upraw jęczmienia, jest niewiele żyta, głównie kukurydza. I właśnie od przerobu kukurydzy zaczął Jay Venakki, wprowadzając na rynek bimber – moonshine – biały i leżakowany w beczkach typu STR (scraped/toasted/re-charred) z portugalskiego dębu, leżakowany zawsze co najwyżej trzy lata bez jednego dnia. Degustacja była m.in. okazją do spróbowania pierwszej edycji whisky single cask z Venakki Distillery, butelkowanej z mocą ponad 60%, finiszowanej w beczkach po dwudziestoletnich porto.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.