1 grudnia prezydent Joe Biden podpisał ustawę „No Stolen Trademarks Honored in America Act of 2023”, która uniemożliwia sądom i agencjom USA zatwierdzanie znaków towarowych przejętych przez komunistyczne władze Kuby po rewolucji Castro. Dotyczy to m.in. praw do marki Havana Club. Sytuacja tej marki od wielu lat jest bardzo skomplikowana, bowiem prawa do niej roszczą sobie zarówno Bacardi, jak i Pernod Ricard, który ma podpisaną umowę z państwową firmą na Kubie.
Rum oryginalnie produkowała rodzina Bacardi na Kubie, wygnana i pozbawiona majątku po rewolucji komunistycznej. Bacardi stoi na stanowisku, że rząd kubański nielegalnie przejął nazwę i aktywa od José Arechabala S.A. w 1960 roku. Produkcja przeniosła się wtedy do Portoryko, a marka była sprzedawana w USA od 1995 roku.
Jednocześnie marka Havana Club została przekazana państwowemu Cubaexport, a Pernod Ricard dystrybuował rum na całym świecie. Bacardi i Pernod Ricard od dawna toczą spór prawny o prawa do nazwy.
Po doniesieniach z poniedziałku, że ustawa została podpisana, minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodríguez Parrilla napisał: „Tak zwana ustawa o skradzionych znakach towarowych podpisana przez Bidena zmienia ustawę w agresywny środek przeciwko Kubie z naruszeniem prawa międzynarodowego, otwiera drzwi do kradzieży kubańskich znaków towarowych, które są legalnie zarejestrowane w naszym kraju”.
Cubaexport po raz pierwszy zarejestrował swój znak towarowy w USA w 1976 roku. W ostatnich latach decyzje zapadały po obu stronach debaty, skomplikowanej przez embargo handlowe między USA a Kubą. Sytuacja aktualnie jest taka, że Pernod Ricard i Cubaexport zachowują znak towarowy Havana Club w USA do czasu jego wygaśnięcia jego ochrony w 2026 roku. Oba podmioty zapowiadają kroki sądowe w celu dalszej ochrony swoich praw.
W oświadczeniu Pernod Ricard napisano: „Pernod Ricard wyraża rozczarowanie niedawnym uchwaleniem ustawodawstwa, które podważa jego wieloletnie prawa do znaku towarowego Havana Club w Stanach Zjednoczonych – znaku towarowego, który Pernod Ricard i jego partner joint venture, Cubaexport, legalnie posiadają od 1976 roku. Ważne jest podkreślenie, że to ustawodawstwo nie unieważnia natychmiast obecnych praw do znaku towarowego Havana Club w Stanach Zjednoczonych, które pozostaną własnością Cubaexport do ich wygaśnięcia w 2026 r. Do tego czasu Pernod Ricard i Cubaexport rozważają wszystkie opcje w celu ochrony swoich praw. Rum Havana Club, produkowany na Kubie przez Havana Club International, jest jedynym w 100% autentycznym i oryginalnym kubańskim rumem dystrybuowanym w ponad 125 krajach na całym świecie. Nasze wspólne przedsięwzięcie ma bezsporne prawa do znaku towarowego Havana Club we wszystkich tych 125 krajach”.
Bacardi również skomentowało rozwój sytuacji: „Bacardi jest zadowolone, że Kongres i obecna administracja wzmocniły prawo, które nie pozwala rządowi kubańskiemu, ani innym, na czerpanie zysków w Stanach Zjednoczonych ze znaku towarowego, który był częścią aktywów skonfiskowanych przez rząd kubański”.