Spotkanie z GlenAllachie

Polska premiera GlenAllachie 11YO Moscatel Wood Finish była okazją do zaprezentowania samej destylarni i kliku innych jej whisky, zarówno z linii podstawowej, jak i z serii „Wood finish”. Destylarnia GlenAllachie operuje w regionie Speyside, po sąsiedzku z Aberlour i Ben Rinnes. Została zbudowana w 1967 roku przez panów Mackinlay i McPherson. Budynki zaprojektował William Delmé-Evans, który tworzył też destylarnię Jura. Po Charles Mackinlay Ltd właścicielem GlenAllachie była grupa Invergordon. Destylarnia została zamknięta w 1985 roku, w czasie kryzysu nadpodaży whisky. W 1989 roku zakład przejął Pernod Ricard, który zwiększył moce produkcyjne, dodając dwa alembiki. W 2017 roku destylarnię odkupiło od Pernod Ricard konsorcjum powołane przez Billy Walkera, wcześniej twórcę sukcesów destylarni BenRiach, a także Grahama Stevensona i panią Trisha Savage. Nowy właściciel przejął ok. 40 tys. beczek, najstarsza jest z 1978 roku.

Moce produkcyjne w czasach, kiedy właścicielem był Pernod Ricard wynosiły aż 4 mln l rocznie. Na potrzeby nowego właściciela wystarczy 800 tys. l. Obecnie fermentacja trwa ponad 120 godzin, jest jedna z najdłuższych w Szkocji. To spowodowało, że wielkość produkcji spadła z 4 mln l do 800 tys. l rocznie. W kwietniu 2018 roku po raz pierwszy zaczęto destylować natorfowany jęczmień, równolegle mogą produkować dwa rodzaje spirytusu (torfowy i zwykły).


Po wznowieniu prac zdążono już wypuścić więcej oficjalnych edycji whisky single malts z GlenAllachie niż w całej historii destylarni. Billy Walker zaczął od limitowanych edycji single cask (sześć różnych whisky z lat 1978-1991), a do nich dołączyły edycje: 10YO, 12YO, 18YO i 25YO. Pod marką MacNair’s Lum Reek (NAS, 12YO i 21YO) butelkowane są whisky blended malt, bardzo mocno torfowe, zestawiane z dodatkiem Caol Ila i Lagavulin.

GlenAllachie 8YO Koval Quarter Casks Wood Finish (48%)
Najmłodsza, ale najbardziej niezwykła jeśli chodzi o zastosowane beczki, whisky z serii „wood finish”. Po początkowym dojrzewaniu w beczkach american oak barrel, whisky była finiszowana w beczkach typu Quarter Cask po żytniej whisky Koval, produkowanej z organicznego jęczmienia. Mniejsza beczka (ok. 113 l) to większe oddziaływanie pomiędzy drewnem a destylatem. W aromacie masa śliwek, wędzone śliwki, dym, czarny chleb. W smaku pieprz, wanilia, kardamon i gruszki, jabłka. Ostry finisz, dużo amerykańskiego dębu – wanilia oraz żyto – pieprz. Do tego słód i owocowość jabłka.
4/5
26/25,5/25,5/7,5=84,5

GlenAllachie 12YO (46%)
Dojrzewanie w beczkach po sherry pedro ximenez, sherry oloroso oraz beczkach typu virgin oak. W aromacie: gruszki, ciasto ze śliwkami, rodzynki, orzechy włoskie, nuta ziołowa. W smaku cierpko – tytoń, wędzone śliwki, suszone morele, orzechy. Finisz bardzo bakaliowy – orzechy, rodzynki, daktyle, figi, a do tego tytoń. Delikatna, ładnie poukładana.
4/5
27/25,5/25/7,5=85,5

GlenAllachie 15YO (46%)
Starsza siostra wersji 12YO, wypuszczona później. Dojrzewała przez 15 lat w beczkach po sherry pedro ximenez i oloroso. Aromat wytrawny, orzechy włoskie, brandy, wanilia. W smaku masa bakalii – orzechy, figi, do tego tytoń, herbata, hibiskus. W finiszu rodzynki, figi, daktyle i tytoń, cierpko, drożdże. Brakuje finezji jaką mają edycje finiszowane w beczkach po winach.
4/5
26/26/26/7,5=85,5

GlenAllachie 10YO Port Wood Finish (48%)
Whisky z serii „wood finish”. Po ponad ośmiu latach dojrzewania w beczkach po bourbonie, na ok. 15 miesięcy trafiła do beczek typu pipe po porto ruby. Aromat słodkiego placka ze śliwkami, wiśni, kakao, delikatnie wanilii, rodzynek. W smaku nuty maślane, skórki jabłka, nuta dymna, marmolada gruszkowa. Nieco mdły finisz – kwiaty, białe owoce, orzechy i rodzynki, drożdże, ciagle sporo wiśni.
4/5
26,5/25/25/7,5=83,5

GlenAllachie 11YO Moscatel Wood Finish (48%)
Whisky z serii „wood finish”. Leżakowała przez dziewięć lat w beczkach po bourbonie, a następnie została przelana na dwa lata do beczek po słodkim winie moscatel. Aromat bardzo słodki – kwiaty, maliny, rodzynki, syrop wiśniowy, suszone morele, tarta orzechowa, dużo słodkiego słodu. W smaku wiśnie, gruszki, gruszki williams, śliwki, bardzo dojrzałe jabłka i nuta ogniska. Finisz nadal bardzo słodki, likierowe wino, kwiatowość, brzoskwinie, lekko drożdże, tytoń. Niezwykle przyjemne połączenie szorstkiej słodyczy słodu i delikatnej słodyczy moskatelu, aż dziw, ze beczki po tych winach są tak rzadko wykorzystywane przy leżakowaniu whisky. Do GlenAllachie pasują idealnie.
4.5/5
26,5/27/26,5/7,5=87,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.