8 sierpnia w salonie M&P Strzelecka 27 odbyła się degustacja gruszkowych okowit z włoskiej destylarni Roner. Zrobione z aromatycznej odmiany williams, należą do najważniejszych produktów regionu Górna Adyga. Grusza Bonkreta Williamsa to jedna z najstarszych znanych nam dzisiaj odmian gruszek. Pierwszy raz sklasyfikowana w 1797 roku, nazwę zawdzięcza angielskiemu botanikowi. Ma cienką skórkę i jest miękka w środku. Niezwykle aromatyczna, pachnie różami i owocem pigwy. Niezbyt smaczna, za to doskonała do produkcji alkoholi, choć zrobienie dobrego destylatu z tak wrażliwego i delikatnego owocu wymaga wielkiej wprawy i staranności.
Roner to jedna z najważniejszych marek na włoskim rynku producentów grappy i owocowych brandy. Mieszczą się w Górnej Adydze, u podnóża Alp, w pięknym otoczeniu winnic i sadów owocowych, w małym miasteczku Tramin, które uważane jest za miejsce, w którym po raz pierwszy zaczęto świadomie uprawiać szczep gewürztraminer. Roczna produkcja to ok. 1,5 mln mocnych alkoholi i 350 tys. butelek win w winiarni Ritterhof. Największa produkcja to Roner Williams, ok. 25% stanowi grappa. W Polsce wyłącznym importerem marki Roner jest M&P.
Roner Williams (40%)
Czysty i słodki aromat gruszki williams, soczysty, aż chciałoby się wgryźć w kieliszek. Smak słodki, wręcz miodowy, pigwa i gruszka, ale też słodkie jabłka, delikatnie pestki. Bardzo długi i bardzo przyjemny, słodki finisz gruszki, syropu gruszkowego.
27/27,5/28/8,5=91
Roner Williams Reserv (40%)
Aromat intensywny, słodki, bardzo owocowy, ciecz bardziej oleista niż w wersji klasycznej. Dochodzą delikatne nuty cukiernicze, marcepan, lukier. Bardzo długo utrzymuje się pełnia aromatu. Smak mięsisty, słodki, gruszka w miodzie i kruszonka. Podobnie w długim finiszu – bardzo słodkie gruszki, delikatnie melon, ale jest też nuta cierpka, zielonych jabłek i gorzka – pestek owocu.
28,5/29/28,5/9,5=95,5