Gorzelnia została zbudowana w latach 1900-1902. Obok znajdowały się zabudowania mieszkalne właściciela. W okolicy rozpościerały się plantacje chmielu, więc nie wykluczone, że był tu także browar. Od XVII wieku Rakoniewice były prężnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. Na przestrzeni kolejnych wieków tutejsza ludność wyspecjalizowała się w hodowli pijawek i produkcji młynków do kawy. Pomiędzy latami 1869-1872 prowadził tutaj swoją pierwszą praktykę lekarską Robert Koch, jeden z twórców mikrobiologii lekarskiej, odkrywca bakterii wywołujących wąglika, cholerę czy gruźlicę.
Nieopodal leżały dwa majątki ziemskie hr. Marcelego Czarneckiego i Stanisława Napieralskiego (połączone pod jeden zarząd). Do wybuchu II wojny światowej i podczas jej trwania funkcjonowały zakłady: fabryka obuwia, palarnia kawy, młyn, trzy wiatraki, mleczarnia, winiarnia i gorzelnia. W posiadłości hrabiego Czarneckiego wybudowano ok. 1840 roku pałac w stylu neorenesansowym (przetrwał do dziś). W przypałacowym parku zachowała się lodownia. Składowano tu bryły lodu wycięte ze stawu mieszczącego się również na terenie parku. W rakoniewickim pałacu podczas II wojny światowej stacjonowało Hitlerjugend. W 1945 roku zakłady fabryczne, rzemieślnicze, gorzelnie, folwarki i majątki ziemskie znacjonalizowano.
20 lipca 1956 roku podłączono w Rakoniewicach prąd elektryczny. Gorzelnia, winiarnia, tartak, młyn przeszły z zasilania spalinowego czy parowego na napęd elektryczny.
Rakoniewice leżą w województwie wielkopolskim, powiecie grodziskim, przy drodze krajowej nr 32.