Stara gorzelnia rolnicza Ocieszyn

Gorzelnia powstała pod koniec XIX wieku. Majątek, w którego skład najprawdopodobniej wchodziła destylarnia, rozciągał się około 5 km na południe od Oborników. W okresie jej wybudowania dobra należały do rodu Watta-Skrzydlewskich herbu Samson. Gospodarzyli tu do 1939 roku. Nieopodal znajduje się dwór z końca XVIII wieku, wybudowany dla rodziny Gronowskich wraz z okalającym go parkiem.

W 1950 roku najpewniej gorzelnia została wcielona do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, przekształcona w kombinat spółdzielczy. Obecnie gorzelnia wchodzi w skład zasobów Agencji Nieruchomości Rolnej.
Jednym z gorzelanych w latach 20. XX wieku był tu Julian Latanowicz, urodzony 9 października 1880 roku w Śnieciskach (okolice Zaniemyśla). Poszedł on w ślady swego ojca, Juliana, kończąc 14 lipca 1900 roku szkołę gorzelanych w Berlinie u Delbricha. Był kierownikiem produkcji spirytusu nie tylko w Ocieszynie, ale też w swojej karierze sprawował tą funkcję w: Raszkówku, Komorzu, Szkudli, Boruszynie, Domaninie, Mielęcinie, Piechcinie i Paruszewie.
Ocieszyn leży w gminie Oborniki, powiecie obornickim, województwie wielkopolskim.

Na zdjęciu widnieje maszyna parowa stacjonarna pozioma z gorzelni w Ocieszynie, wyprodukowana w Fabryce Machin i Lejarni Żelaza H. Cegielski w Poznaniu. Rok produkcji 1869, żywotność do 1938 roku. Wymiary: długość 430 cm, wysokość 250 cm, szerokość 190 cm. Moc 21,3 – 36,7 KW. Numer fabryczny 42, numer inwentarzowy maszyny T 2621. Obecnie maszyna jest eksponatem w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.