Stara gorzelnia rolnicza w Janowie koło Mińska Mazowieckiego

Gorzelnia parowa została wybudowana około 1901 roku. Produkowała oczyszczony alkohol etylowy metodą fermentacyjną z ziemniaków, zbóż. Gdy wprowadzono do gorzelni elektryfikację, wymieniono także park maszynowy na bardziej wydajne kolumny odpędowe.


Zamknięta w 2011 roku. Pozostały piece, reszta urządzeń została sprzedana lub zardzewiała. Przerabiali głównie ziemniaki. Ostatnim właścicielem gorzelni Janów była spółka cywilna M. Marciniak & R. Szopa w Janowie. Dziś przy ul. Wspólnej 3 stoi ruina z czerwonej cegły, z wysokim, wysmukłym kominem. Przez wybite okna widać jak niszczeje wnętrze gorzelni, obok stoi zamknięty dawny magazyn spirytusu.
Gorzelnia wchodziła w skład dawnego zespołu pałacowo-folwarcznego. Mieści się w północno-wschodniej jego części. Zbudowana z cegły ceramicznej, wielokrotnie modernizowana. Posadzki cementowe, częściowo z terakoty a częściowo z desek podłogowych. Schody wylewane z betonu. Elewacje narożne zdobione lizenami, komin z cegły wzmocniony żelaznymi pasami. Oprócz gorzelni w skład zespołu wchodzą następujące obiekty (wszystkie z początku XX wieku): murowany czworak, obora, chlew, stodoła, hydrofornia, spichlerz.
Pałac jest typowym przykładem rezydencji wiejskiej. Wybudowany w latach 1910-14 przez ówczesną właścicielkę Celinę z Potockich Ceglińską. Obiekt został zbudowany na planie prostokąta z cegły na zaprawie wapiennej, obustronnie tynkowany. Od strony ogrodu w ryzalicie mieści się owalny salon, od frontu również ryzalit nakryty dwuspadowym dachem, poprzedzony czterokolumnowym portykiem, który jednocześnie spełniał funkcję tarasu. Budynek dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Całość okala park, a do samego pałacu prowadzi aleja wjazdowa, wysadzana lipami po obu stronach. Do drzew XIX wiecznych zaliczyć należy też wiązy, jesiony, kasztanowce, dąb szypułkowy i jesion zwisły. Pierwotnie do parku przynależały też stawy, które podczas wojny i po jej zakończeniu zlikwidowano. Pałac i park zostały wpisane do rejestru zabytków nr: 331 z 1983 roku.
Po wojnie zabudowania gospodarcze przejął PGR, a w pałacu organizowano różne kursy z zakresu rolnictwa. Obecnie mieści się tu Zespół Szkół Rolniczych.
Przed II wojną światową ostatnim właścicielem dóbr janowskich był Lucjan Cegliński, który zmarł w 1939 roku. Pałac zajęli Niemcy, służyła im za kwaterę, urządzili w nim też kasyno.
Informacje o gorzelni i zespole pałacowym: www.minskmazowiecki.pl/turystyka/zabytki.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.