Stara gorzelnia rolnicza w Zbarzewie

Zabytkowa gorzelnia z pierwszej połowy XIX wieku została wybudowana dla rodziny Hörich. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę nadal funkcjonowała, ale w 1926 roku przeszła na własność skarbu państwa. Po II wojnie światowej ponownie znacjonalizowana. W Zbarzewie przerabiano nie tylko zboża, także jabłka i ziemniaki, gdyż okolica była płodna w te specjały. Zamknięta w 1995 roku.


Gorzelnia wchodziła w skład majątku Zbarzewo. Wybudowano tu pałac w 1902 roku, potem gorzelnię, oborę, stodołę, dwa spichlerze, inne zabudowania gospodarcze, zagrodę, ale sama wieś Zbarzewo notowana jest na wiek XV. Należała do licznych rodzin, jak podaje portal Polskie Zabytki: „między innymi: Rotenburgów, Zbarzewskich, Kotwiczów, Krzyckich, Czackich, Kierskich i Mielęckich. W późniejszym okresie wieś znalazła się w posiadaniu rodu Opalińskich, a w drugiej połowie XVII wieku z całym kluczem włoszakowicko-breneńskim jako wiano Zofii z Bnina Opalińskiej weszło w skład majątku Leszczyńskich. W 1738 roku ostatni z tej linii król Stanisław Leszczyński całość swych dóbr sprzedał Aleksandrowi Sułkowskiemu. Pod koniec XVIII wieku jego syn, Franciszek, odstąpił klucz włoszakowicki ze Zbarzewem książętom Anhalt Dessau. Pałac wzniesiony został w 1902 roku dla rodziny Hörich. Zbarzewo znajdowało się w rękach Anhalt Dessau”.
Pałac eklektyczny, dwukondygnacyjny, pokryty jest mansardowym dachem. Są tu piwnice, jak również poddasze. Wybudowany na planie prostokąta z bocznymi gankami, od strony ogrodu obszerny ganek. Od frontu i z tyłu pałacu utworzono stawy, ale bardziej sprawowały funkcję oczek wodnych, przeciętych mostkami do dumania. Całość wkomponowała była w park z XIX wieku (1,5 ha), obecnie z cennym drzewostanem, pamiętające dawne czasy: lipy, klony, dęby i kasztanowce.
Obecnie pałac wygląda mizernie, delikatnie mówiąc. Zerwany dach, zawalone stropy i komin, został uznany za niebezpieczny, więc jego mieszkańców wysiedlono i objęto zakazem wstępu. Wpisany do rejestru zabytków (nr rej.: 1025/A z 10.09.1987) czeka na swoich nowych odkrywców-mieszkańców.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.