Stara gorzelnia Trzebiny

Gorzelnia została wybudowana w 1906 roku z czerwonej cegły na kamiennej podstawie. Ładna kanciasta, masywna budowla z dużymi zwieńczonymi łukiem oknami i niezbyt wysokim za to grubym kominem. Nie pracuje od 1975 roku. Przed II wojną światową wchodziła w skład majątku Trzebiny – zespół pałacowo-parkowy wraz z folwarkiem.

Pałac i folwark datuje się na XVII – XIX-XX wiek. Po kolei właścicielami byli: od 1676 roku Gurowscy, od ok. 1769 roku Nieżychowscy, od 1797 Jan Lipski, od 1834 Carl Herman Schmidt, od 1859 Hug von Unruh, od 1860 rodzina von Lessen.
Pałac wybudowano dla Melchiora Gurowskiego ok. 1680-1690 roku według projektu Jana Catenzziego, po 1860 roku został przebudowany dla Ferdynanda von Lessen. Po II wojnie światowej uległ dewastacji, wyremontowany w latach 80. XX wieku. Obecnie mieści się tu filia Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu, jak również jest w nim stała wystawa eksponatów archeologicznych. Obiekt wybudowany w stylu barokowym z cechami neorenesansowymi, zbudowany na rzucie prostokąta z narożnymi wieżami, wyższymi nieco od głównej bryły. Portale zwieńczone są profilowanymi gzymsami i przerwanymi naczółkami z kartuszami herbowymi. Pałac okala park z XVIII wieku w stylu włoskim. W skład zespołu pałacowo-folwarcznego wchodzą: spichrz i stajnia z II poł. XIX wieku, obora z II poł. XIX wieku, wozownia z 1900 roku, gorzelnia i folwark z II połowy XIX wieku.
Trzebiny to mała wieś położona w województwie wielkopolskim, powiecie leszczyńskim, gminie Święciechowa.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSCSONY DSC SONY DSC  SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.