Stara gorzelnia we wsi Trębki

Wieś Trębki na Mazowszu (niedaleko Szczawina Kościelnego) powstała już w XIX wieku, na dawnych mapach była oznaczana też jako: Trambki, Trampki, Trąbka, Trembki. Około 1300 roku Andrzej z Trębek postawił kościół parafialny. W XVI wieku wieś miała prawa miejskie. Na początku XIX wieku zbudowano tu dwa dwory, a także nowy kościół, wszystko to zcahowąło się do dziś. W 1918 roku dobra trębskie wykupiła rodzina Janoszów, wybudowano gorzelnię, osiedle domków pracowniczych, młyn parowy, nadając miejscowości charakter przemysłowy.

Gorzelnia po wojnie stała się własnością PGR, potem sprywatyzowana, była częścią gospodarstwa rodziny Pewniak. Zarejestrowana na Hannę Pewniak, gorzelanym był Sylwester Pewniak, a pomagało jego dwóch synów: Konrad i Marcin. Do rodziny Pewniak należy ok. 400 ha własnych pól, w tym: pszenica, kukurydza i ziemniaki, także można było przetwarzać własne surowce, a wywarem karmić własny inwentarz. Była to średniej wielkości gorzelnia, produkowała rocznie 700 tys. ton surowego rolniczego spirytusu. Parę do napędzania maszyn produkował piec opalany słomą.
Gorzelnia działała jeszcze w drugiej dekadzie XXI wieku. Obecnie bryła jest w dobrym stanie, służy częściowo za magazyn.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.