doskonała polska wódka, której tradycje sięgają XVI wieku. Wytwarzana ze starzonych destylatów żytnich, zwykle przez co najmniej 10 lat, o mocy ok. 50%. Wytwarzana na szlacheckich dworach, potem produkowana przed II wojną światową. Po wojnie nazwy Starka uzywało kilka Polmosów, ale jedynie Polmos Szczecin w latch 50. XX wieku odtworzył oryginalną recepturę. Starka Polmosu Szczecin to dzieło najwyższej klasy, długo leżakująca w dębowych beczkach po winach, okres leżakowania wynosi od 10 do nawet 50 lat. Produkcja przypomina destylację whiskey, z tym że robiona jest z żyta, z dodatkiem liści lipowych lub jabłkowych, niektóre w procesie mieszania z dodatkiem hiszpańskich win, destylatu winnego i nalewów rodzynkowych, a nawet rumu. To jedna z najlepszych polskich wódek, te najstarsze sprzedawane były w eleganckich karafkach, o wyjątkowym smaku, w którym można wyczuć miód i wanilię. Moc – 50%, za wyjątkiem Starki Specjalnej (45%). Wspaniale surowy smak długo leżakującej żytniówki ma już Starka Piastowska – 25 letnia, Starka Banquet – 30 letnia i Starka 50-letnia to już absolutne rarytasy. W ofercie były także: Starka Very Fine Vodka (10-letnia), Starka Jubileuszowa i Starka Jubileuszowa Extra (15-letnia), Starka Specjalna (12-letnia z dodatkiem rumu), Starka Patria (20-letnia). Starzone w piwnicach Polmosu Szczecin dojrzewały w wielkich dębowych beczkach. PO 2010 roku całkowicie zniknęły z rynku, Polmos Szczecin postawiono w stan likwidacji, w 2012 roku majątek firmy, w tym składy Starki, został sprzedany. Miejmy nadzieję, że ten najwyższej klasy trunek powróci na rynek.
Godnym konkurentem Starki na początku XXI wieku była wódka Kasztelańska z Polmosu Józefów (18- i 30-letnia), niestety ten Polmos również zbankrutował i nie wiadomo czy szlachetny trunek powróci na rynek.
Pod nazwą Starka produkowane są także inne wódki, głównie na Litwie, ale wyrabiane są one tanią technologią maderyzacji, czyli dodania wkładów dębowych do kadzi, proces starzenia trwa zaledwie kilka miesięcy, a alkohol nabiera ciemnej barwy (by był jeszcze ciemniejszy dodaje się zwykle karmelu) i dębowych aromatów. W Polsce tak wyrabiane były znana Starka Krakowska czy Starka Koneser. Podobnie powstaje też dzisiaj żytnia starzona wódka Starkus.

Komentarze

Autor: Disorder

Komentarze

  1. Posiadam Starkę (20 lat, 50% , poj. 0,75 l w kartoniku. Zalakowaną i z akcyzą). Jest to Starka Patria. Jaką obecnie wartość przedstawia taki trunek? Jest może jest jakieś forum osób handlujących tego rodzajem towarem ?

  2. Witam, śpieszę donieść, że zawartość widocznej powyżej buteleczki nie wylądowała w brzuchu autora bloga, gdyż buteleczka poleciała do Palos Verdes, Penisula w Kalifornii (przedmieścia Los Angeles) 🙂 gdzie ją wysłałem do najbardziej szanowanego kolekcjonera buteleczek alkoholi Davida M. Spaid.

  3. Polmos Szczecin jest w likwidacji, syndyk ogłosił przetarg na sprzedaż majątku, miejmy nadzieję, że Starka nadal będzie w ofercie… Coraz więcej dobrych wódek znika z rynku 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail