Tegoroczne zbiory winogron przebiegły wyjątkowo szybko i charakteryzowały się dokładną selekcją zdrowych owoców. Wiele gospodarstw pogodziło się z mniejszymi plonami spowodowanymi selekcją podczas wstępnych zbiorów, co ostatecznie spowodowało, że wydajność była znacznie niższa od początkowych prognoz.
Jak podaje Niemiecki Instytut Wina (DWI), wedle najnowszych szacunków w całych Niemczech oczekiwane są zbiory na poziomie około 8,8 milionów hektolitrów moszczu winnego, co oznacza plony mniejsze o 1% od średniej dziesięcioletniej i 3% mniejsze od wyniku zeszłorocznego, który wyniósł 9,1 milionów hektolitrów.
Wydajność w trzynastu niemieckich regionach winiarskich przedstawia się jednak bardzo zróżnicowanie, w zależności od struktury uprawianych szczepów, siedlisk, typów gleby i sposobów uprawy. Przykładowo w Saksonii winiarze mogą cieszyć się z wyjątkowego rocznika, który dał zbiory o 23% większe od średniej wieloletniej. Również w regionie Saale-Unstrut producenci spodziewają się plonów, które mają być o 13% wyższe od średniej z dziesięciu lat. Z kolei na zapowiadany wzrost o 9% cieszą się producenci z Frankonii. Podobnie sytuacja wygląda w regionach Nahe (+8 proc.), Rheingau (+6 proc.) oraz na Heskim Szlaku Górskim (+6 proc.).
W trzech największych niemieckich regionach winiarskich – w Hesji Nadreńskiej, Palatynacie i Badenii, należy liczyć się ze zbiorami z grubsza odpowiadającymi średniemu poziomowi z ostatnich dziesięciu lat. Z kolei winogrodnicy z Wirtembergii oczekują zbiorów szacunkowo o 5% niższych od średniej dziesięcioletniej, a producenci znad Mozeli – o cztery procent niższych.
Z jakościowego punktu widzenia rocznik 2023 miał do zaoferowania wszystko. W dobrze przygotowanych winnicach i chłodniejszych siedliskach, jak również w regionach wysuniętych bardziej na północ, grona rieslinga skorzystały dzięki bardzo suchej i słonecznej jesieni z intensywnego wrześniowego i październikowego słońca, co umożliwiło osiągnięcie najwyższej jakości. Do wygranych tego rocznika należy zaliczyć także silvanera oraz międzynarodowe czerwone szczepy, jak również nowe odmiany hybrydowe, charakteryzujące się wysoką odpornością na choroby grzybowe. Słoneczna końcówka jesieni pozwoliła też na zbiory najwyższej klasy specjałów o szlachetnej słodyczy.
Mocno owocowe, o delikatnej kwasowości i z raczej umiarkowaną zawartością alkoholu, tak zapowiadają się wina z rocznika 2023.