Takamaka to flagowy rum z Seszeli. Powstaje w La Plaine St. Andre Distillery, położonej na Wyspie Mahé. Produkowany z trzciny cukrowej uprawianej na Seszelach na granitowej, niewulkanicznej glebie. Destylują zarówno w alembikach, jak i kolumnach, zarówno świeży sok z trzciny cukrowej, jak i melasę. Niektóre ze swoich rumów dodatkowo mieszają z rumem z melasy z destylarni Foursquare na Barbadosie.
Markę stworzyli w 2000 roku Bernard d’Offay i jego ojciec Robert. Rodzina d’Offay przybyła na Seszele w XVIII wieku. Pierre Louis, który był francuskim rycerzem, służył w pułku Pondichéry zarówno w Indiach, jak i na Mauritiusie, zanim przeniósł się na Seszele w 1778 roku. Pierre i jego żona z Mauritiusa, Marie Elizabeth, zaczęli uprawiać ziemię, a ich sąsiadami była rodzina Jorre de St. Jorre, która założyła destylarnię La Plaine St. André w 1792 roku. Była to typowa mała destylarnia rumu działająca na plantacji trzciny cukrowej. Nazwana na cześć miasta, w którym urodził się Jean-Francois Jorre de St. Jorre na Reunion, plantacja La Plaine St. André w szczytowym okresie zajmowała ponad 60 akrów ziemi i odegrała dużą rolę w gospodarce rolnej Seszeli w XX wieku. Uprawiano tu: cynamon, wanilię, kokos i paczuli na eksport do Europy. Stał tu m.in. młyn kokosowy, była tu stocznia do naprawy łodzi, a także królewski garaż samochodowy. Stara gorzelnię ponownie otwarto dopiero w 2008 roku.
Tradycyjny kreolski rum z Seszeli nazywa się rum arrangé, robił go m.in. dziadek Bernarda, René Michel d’Offay. Rum arrangé powstał poprzez macerację liści, owoców, nasion, kory i innych botaników przez okres do sześciu miesięcy, po czym był spożywany jako środek ułatwiający trawienie lub słodzony syropem z cukru trzcinowego. Zanim wznowiono pracę destylarni La Plaine St. André, Bernard i jego ojciec, robili od 2000 roku rum arrangé domowym sposobem na prostym sprzęcie własnej konstrukcji, na rafinowanym cukrze. W 2002 roku rozpoczęli działalność komercyjną, oficjalnie otworzyli destylarnię o nazwie Trois Frères i wprowadzili swój pierwszy Takamaka Dark Rum.
Obecnie oferta ich rumów jest bardzo szeroka. Podstawowa linia to Seychelles, sześć rumów melasowych destylowanych w kolumnie do mocy 94%, klasyczny biały i overproof 69% oraz liczne rumy infuzjowane lokalnymi przyprawami i owocami. Linia St. André to kolekcja czterech rumów, które powstają w alembikach i kolumnach, z melasy i soku trzcinowego, z dodatkiem ośmioletnich rumów z Barbadosu. Linia Le Clos obejmuje limitowane rumy z pojedynczych beczek, z mocą beczki. Jeden z białych rumów Takamaka został zabutelkowany w prestiżowej serii Habitation Velier.