Tennessee i bourbon

6 stycznia odbyło się pierwsze w 2025 roku spotkanie w cyklu Mocny Poniedziałek. Do spróbowania były cztery amerykańskie whiskey z Tennessee i Kentucky, które są w ofercie dystrybucyjnej M&P Whiskey amerykańska to, zgodnie z definicją, whisky powstająca ze sfermentowanego zacieru z ziaren zbóż na terenie Stanów Zjednoczonych. Historia trunku rozpoczyna się wraz z pojawieniem się europejskich kolonizatorów, choć początkowo dużo bardziej popularny był rum. Whisky była pierwszym produktem wytwarzanym w kraju, który został objęty podatkiem w 1791 roku. Pierwsze przepisy regulujące zasady produkcji, składowania i etykietowania amerykańskiej whiskey to Ustawa Bottled-in-Bond Act z 1897 roku. Lata 1920-1933 to czas prohibicji w USA, kiedy prawie wszystkie destylarnia i magazyny whiskey zostały zamknięte, a w praktyce zniszczone. Przemysł amerykańskiej whiskey podniósł się po tym niszczycielskim okresie dopiero w XXI wieku.

Najsławniejsza amerykańska whiskey to bourbon, zgodnie z prawem robiona minimum w 51% z kukurydzy. Po etapie zacierania i fermentacji zboża następuje proces destylacji do maksimum zawartości alkoholu 160 proof, czyli 80%. Bourbon – rozwodniony do mocy 125 proof, czyli 62,5%, trafia do leżakowana w nowych wypalanych beczkach z amerykańskiego białego dębu. W przypadku określenia Straight Bourbon wiemy, że whiskey leżakowała minimum dwa lata. Bourbon, który leżakował przez co najmniej cztery lata i nie jest whiskey mieszaną ma prawo do nazwy Bottled-In-Bond. Jeśli chodzi o oznaczenie Tennessee Whiskey, to jest ono zarezerwowane dla whiskey produkowanej w stanie Tennessee, filtrowanej przez około trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Pozostałe wymagania produkcyjne są takie same jak w przypadku bourbon whiskey.
Trzy próbowane 6 stycznia whiskey były z Tennessee, czwarta to bourbon z Kentucky.

Pawlina 66 Tennessee Whiskey (40%)

Whisky wyselekcjonowana dla M&P. Mashibill to: 80% kukurydza (niemodyfikowana genetycznie), 10% jęczmień i 10% żyto. Fermentacja z wykorzystaniem osadów z wcześniejszej fermentacji, tzw. sour mash. Dojrzewała w nowych beczkach z amerykańskiego dębu o czwartym stopniu wypalenia. Czwarty poziom trwa 55 sekund i jest nazywany „aligator char”. Filtracja przez węgiel drzewny z klonu przed przelaniem do beczek. Zabutelkowano 66 beczek. W aromacie dużo słodkiej, mlecznej czekolady, wanilia, orzechy laskowe, prażone migdały, ziołowość (tymianek, majeranek, rozmaryn), ale i owoce, zwłaszcza czereśnie, nuta truskawki. W smaku cierpko – zielony orzech włoski, nuty korzenne i ziołowe, piołun, rozmaryn, dużo mocno wyprażonego popcornu, delikatna słoność. Klasyczny dla kukurydzianej whisky finisz – słodycz kukurydzy, ziołowość, zwłaszcza rozmaryn, mięta, goryczka głogu, tataraku, delikatny pieprz, imbir. I nuty wytrawne, ściągające, dość zaskakujące i interesujące, jak tarnina.

4/5

25,5/24,5/25/7=82

Joe Got a Gun Single Barrel #18 (45%)

Whiskey butelkowana dla Mike’a Williamsa, który selekcjonował beczki. Nie ma podanego numeru DSP, który by pozwalał identyfikować destylarnię, ale jest to produkt Tennessee Distilling Group, w której Mike Williams pracuje. Butelkowana jest pojedyncza beczka, butelki są numerowane, z jednej beczki napełnianych jest ok. 350 butelek. Zacier to: 80% kukurydzy, 10% żyta i 10% słodowanego jęczmienia. Wiek destylatu to trzy lata. Filtracja przez węgiel drzewny. Aromat słodki, bardzo delikatny, elegancki – śliwki w czekoladzie, lekka wanilia, słodka kaszka bananowa, aromatyczna wisienka koktajlowa, nuty rumowe. W ustach zioła, zwłaszcza rozmaryn, nuta pieprzna, imbirowa, słoność, śliwki i gruszki w zalewie octowej. Finisz długi, gorzki, ziołowy – piołun, chinina, pieprz, kwaskowość cytrusów, słoność.

4.5/5

28/28/28/8,5=92,5

Big Moustache Tennessee Whiskey (50%)

Limitowana edycja Tennessee Whiskey zabutelkowana z mocą 100 Proof, zestawiona z 14 beczek. Skład zacieru to: 80% kukurydzy, 10% żyta i 10% słodowanego jęczmienia. Fermentacja trwała trzy dni a świeży destylat został poddany filtracji przez węgiel drzewny zanim trafił do nowych beczek z amerykańskiego dębu na okres ponad trzech lat. Destylacja w Tennessee Distilling Group dla BBC Spirits, spółki z siedzibą w Bordeaux założonej w 2010 roku przez Bogdana Tanasoiu i Bertranda Fradina. Aromat słodki, intensywny – syrop klonowy, słodkie śliwki, banany, mango, delikatna, przyjemna nuta wanilii. W ustach cierpkość i słodycz – wytrawna czekolada, nuty korzenne, śliwki z cynamonem w occie, kiszona limonka, pieprz. Finisz długi, korzenny – imbir, cynamon, wanilia, gałka muszkatołowa, do tego woskowość oraz śliwki w czekoladzie i nuty cytrusowe oraz słone, solankowe, przesuszające śluzówkę.

4.5/5

28/28,5/28/9=93,5

Blanton’s Gold Edition Cask #831 (51,5%)

Buffalo Trace nie podaje dokładnie receptury dla bourbonów Blanton’s, wiadomo, że wykorzystano mieszankę zwaną w destylarni Mashbill #2, o większej zawartości żyta (zapewne kilkanaście procent), ok. 75% to kukurydza, reszta to słodowany jęczmień. Ten sam zacier jest wykorzystywany w Buffalo Trace m.in. do znanej marki bourbona Elmer T. Lee. Trunek leżakował ok. 9 lat w magazynie H, w dedykowanych dla tej linii beczkach. Zabutelkowana w wieku ok. 9 lat 10 października 2019 z jednej beczki nr 831. Aromat kukurydzy, dużo słodyczy, owoce w czekoladzie, karmel, balsamico, delikatna nuta ziół prowansalskich. W smaku rozmaryn, tymianek, majeranek i prażona kukurydza, taniczność herbaty, goryczka, wytrawna czekolada, cytrusy, kumkwat, pieprz. W finiszu czekoladka snickers – słodycz i prażone orzechy, pieprzność, skóra i cytrusy.

4.5/5

28,5/28/28/9=93,5

Zostaw komentarz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.