30 stycznia w hotelu Inter Continental w Warszawie odbyła się prezentacja marki Fernet Branca. Master class z udziałem licznej grupy warszawskich barmanów, poprowadził Nicola Olianas, globalny ambasador marki. Zaprezentowano obydwie wersje likieru – klasyczny Fernet Branca i Branca Menta. Wyłącznym importerem obydwu jest United Beverages.
– Likieru Fernet Branca nie można postrzegać jako dodatek do koktajli. To samodzielny produkt, który świetnie nadaje się do picia bez dodatków. Myśląc zatem o koktajlu z Fernet Branca, musimy wyobrażać go sobie jako podstawowy składnik kompozycji – mówił Nicola Olianas.
Historia marki zaczyna się w 1845 roku, recepturę stworzył Bernardino Branca. Powstał jako digestif, dziś jednak jest równie chętnie pity jako aperitif lub w koktajlach. Z uwagi na gorycz likieru, pobudza apetyt, ale też świetnie działa na trawienie. W Mediolanie jest destylarnia i muzeum Fernet Branca. Obecna fabryka jest drugą w historii Fernet Branca. Firma jest cały czas w rękach rodziny Branca, obecnie w firmie pracuje szóste pokolenie następców Bernardino.
Sekretna receptura składa się z 27 botaników z czterech kontynentów. Każdy z botaników jest macerowany osobno. Jednym z ważniejszych składników jest chinina, poza tym: szafran, cynamon i cynamonowiec, korzeń irysa, rumianek, anyż, rabarbar, aloes, galanga, goryczka, mirt, mięta. Kolor pochodzi wyłącznie z botaników. W recepturze prawie nie ma cukru, żeby zbalansować gorzkie i ziołowe aromaty wymaga leżakowania w beczkach, spędza 13 miesięcy w beczkach ze slawońskiego dębu.
W Mediolanie powstaje rocznie ok. 12 mln l Fernet Branca. W Buenos Aires, w drugim zakładzie firmy, produkowanych jest aż 47 mln l i to głównie na rynek argentyński, gdzie Fernet Branca pity jest z colą. W USA jest bardzo popularnym składnikiem koktajli, ale też podawany w szotach. W Argentynie bazowy alkohol do Fernet Branca jest z trzciny cukrowej, w Europie – zbożowy.
Pierwszy słynny koktajl z Fernet Branca powstał w 1923 roku w barze hotelu Savoy, był to Hanky Panky. W 1892 roku powstał pierwszy włoski koktajl, w którym były: wermut, fernet Branca, odrobina absyntu i żywicy.
W 1956 roku została wprowadzona na rynek Branca Menta, jako bardziej orzeźwiający likier, o niższej zawartości alkoholu, z większą ilością mięty.
Noty degustacyjne:
Fernet Branca (39%)
W aromacie w pierwszej chwili mięta, głębiej – rabarbar, aromat kwiatów, mirt. Smak atakuje goryczą goryczki, aloesu i rabarbaru, rozgrzewa galanga. Finisz długi i bardzo taniczny, do głosu dochodzi cynamon, czuć wanilię z drewna beczek. Pozostaje w ustach orzeźwiający smak, mentol oczyszcza oddech.
27,5/28,5/28,5/9=93,5
Branca Menta (28%)
Aromat jest podobny, mocniej nasycony mentolem, bardziej orzeźwiający, z bardziej wyraźną nutą kwiatową, mniej natomiast czuć gorzkich korzeni. W ustach jest znacznie więcej cukru, ale przyjemnie przełamanego gorzkimi ziołami, orzeźwia mięta, czuć więcej wanilii, a mniej tanin. W finiszu czekoladka z miętą.
27,5/29/28/9=93,5