Wieczór z Kilchomanem

24 lipca w Salonie M&P Strzelecka odbyło się spotkanie z destylarnią Kilchoman. Do spróbowania były trzy limitowane edycje szkockich torfowych whisky single malt: Kilchoman Cognac Cask Matured 2023, Kilchoman Fino Sherry Cask Matured 2023 i Kilchoman 7YO 2014 Sauternes Finish Single Cask Wedding Edition.

Destylarnia została otwarta w 2005 roku przy zachodnim wybrzeżu, niedaleko miasteczka o tej nazwie. Była to pierwsza nowa destylarnia zbudowana na wyspie Islay od 124 lat. Jako jedni z nielicznych w Szkocji sami przeprowadzają cały proces produkcji whisky – od zasadzenia jęczmienia, przez jego słodowanie po destylację, starzenie i butelkowanie. Jęczmień pochodzi z farmy Rockside, a słodowanie odbywa się w destylarni, choć własny jęczmień i własny słód wykorzystywany jest tylko do niektórych limitowanych edycji, m.in. Wypuszczanej co roku Kilchoman 100% Islay. Wszystkie ich whisky butelkowane są z naturalną barwą i nie są filtrowane na zimno.

Kilchoman Cognac Cask Matured 2023 (50%)
Edycja zestawiona z 32 beczek po koniaku pochodzących z Tonellerie Bossuet, poziom natorfienia 55 ppm, alkohol spędził w beczkach po koniaku co najmniej sześć lat. Butelkowane w marcu 2023 w liczbie 15100 butelek.
Zapach bardzo intensywnie torfowy – nafta, asfalt, ale w tle dużo nut owocowych – pigwa, morele, borzeskwinie, nuta ziołowa, tymianek. W smaku jest wciąż bardzo dużo torfu, asfalt, do tego nuta medyczna i słodka, pigwowa. Finisz ziemisty, mineralny, torfowy, bardzo w stylu Kilchomana, są słodkie jabłka w posmaku, gruszki, kwaskowość, rześkość.
4/5
26/26/26/7,5=85,5

Kilchoman Fino Sherry Cask Matured 2023 (50%)
Rzadka edycja whisky, leżakowana po białym wytrawnym sherry fino. Fino dojrzewa pod warstwą drożdży, znaną jako „velo de flor”, aby zapobiec kontaktowi z powietrzem, minimalizując ryzyko utleniania. Beczki używane podczas tego procesu starzenia zrobione są z dębu amerykańskiego, ale znacznie większe niż American Standard Barrel, to tzw. Butts, beczki o pojemności ok. 500 l. Średnie dojrzewanie fino trwa od 4 do 7 lat. Kilchoman trafił do 20 beczek po fino, używanych wcześniej w Bodega Jose y Miguel Martin i leżakował co najmniej pięć lat. Butelkowane w marcu 2023 w liczbie 15650 butelek.
Zapach jest lekki, jest nuta pigwy, a nawet miodu, śliwek, rodzynek, morwy, suszonej moreli. W smaku słodycz owoców – dużo pigwy, słodkich jabłek, słodkich winogron, ale też w kontraście cierpkość, a nawet goryczka. W finiszu torf, asfalt, węgiel, nuta pieprzna, śliwkowa, do tego gorzkie jabłka, pestki jabłek.
4/5
25,5/26/26,5/7,5=85,5

Kilchoman 7YO 2014 Sauternes Finish Single Cask Wedding Edition (55,7%)
Single cask #716, moc 55,7%, dziewięć miesięcy finiszowania w beczce po sauternes, poziom natorfienia słodu 50 ppm, jęczmień odmiany concerto. Selekcja Łukasz Gołębiewski, 22.11.2021.
W aromacie słodki dym, budyń waniliowy, pomarańcze, delicje, poza tym dużo mineralności, mech, rozgrzany słońcem las, wygaszone ognisko, sadza, solone orzeszki ziemne. Nuty ciasteczkowe, rodzynkowe. W ustach słone, dymne i nieco słodkie – rodzynki, suszone morele, solony karmel, ale też rześkie cytrusy, solone limonki. W finiszu dymność, słoność, w tle cytrusy, nuty mineralne i sporo słoności.
4.5/5
27,5/27/27/8=89,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.