William Y-Worth

Pochodzący z Niderlandów William Y-Worth w latach 90. XVII wieku otworzył destylarnię w Londynie, produkował gin i bittery. Niewiele wiadomo o jego życiu, choć pozostawił po sobie sporo prac, z zakresu medycyny, chemii, alchemii i destylacji. Zachowała się także jego korespondencja z wielkim tamtych czasów, Isaakiem Newtonem, który interesował się alchemicznymi badaniami Y-Wortha („Oxford Dictionary of National Biography” podaje pisownię jego nazwiska jako Yworth).


W 1705 roku ukazała się w Londynie jego książka „Compleat Distiller”. Zawarł w niej komercyjne przepisy, m.in. na napitki jałowcowe oraz na żołądkówkę (Stomach Water the greater).
William Y-Worth podaje szczegółową recepturę, ile jakich „botaników” powinno przypadać na 16 galonów dobrego spirytusu (Strong Proof Spirit, jak pisze). Jego receptura może być skomplikowana nawet dla współczesnego producenta, wymienia: tatarak zwyczajny, świeżą korę gwajakowca, wysuszony korzeń kuklika pospolitego, galangal, suszone skórki cytryny i pomarańczy, korzybieł biały, piołun zwyczajny, piołun pontyjski, miętę, rozmaryn, wrotycz, majeranek, dziki tymianek, gałkę muszkatołową, cynamon, nasiona kopru, nasiona kolendry, nasiona anyżu, oczywiście jałowiec. Po redestylacji William Y-Worth zaleca całość dobrze posłodzić.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.