Wina z Rias Baixas

Wina z Rias Baixas reprezentowały Hiszpanię 5 czerwca podczas Gali Finałowej Mistrzostw Polski Sommelierów. Goście gali mieli okazję poznać 10 etykiet od znakomitych producentów albariño Rias Baixas na degustacji w formacie walk around. Degustację przygotowała Ambasada Hiszpanii we współpracy z władzami apelacji Rias Baixas.

Rias Baixas to 4 tys hektarów upraw odmian endemicznych, jak białe: albariño, treixadura, loureiro blanco, caíño blanco, marqués, torrontés i godello, czy czerwone: caíño tinto, espadeiro, loureiro tinto, sousón, mencía, brancellao i pedral. Jest tu co najmniej 2200 godzin słonecznych w roku (w Polsce to średnio 1600). Klimat jest morski, wilgotny i wietrzny, gleby granitowe z bogatą w minerały, aluwialną warstwą wierzchnią lub bogatą w żelazo, żwirowo-piaszczystą warstwą zwaną Xabre (sza-bre)
Głównym wyzwaniem jest utrzymywanie winogron w stanie suchym i zapobieganie pleśni. W tym celu wiele winnic używa parras – pergoli zbudowanych na granitowych kolumnach. W ten sposób zwiększa się ekspozycję owoców na światło słoneczne i ułatwia wentylację. Uprawa na pergolach sprawia, że winogrona muszą być zbierane ręcznie.
Specyficzna jest struktura własności, zwana minifundio: 22 tys. działek, należących do 5100 rolników-właścicieli, 181 winiarni produkujących wino i 5 podregionów (subzonas). Val do Salnés to kolebka albariño, produkuje 63,8% win apelacji. Condado de Tea na granicy z Portugalią, to region o najcieplejszym klimacie, produkuje 21,7% win apelacji. Dalej jest O Rosal, prawy brzeg rzeki Miño, na granicy z Portugalią, 11% produkcji. Ribeiro do Ulla to najmłodszy region, powstaje tu 3,3% win. I Soutomaior – najmniejszy region, 100% nasadzeń to albariño, nie można stosować blendów, tylko 2% produkcji win apelacji
Globalne ocieplenie ma widoczny wpływ na region. Od 2003 roku winiarze zauważają szybsze dojrzewanie owoców, wyższy poziom alkoholu i bardziej dojrzałe aromaty. Aby zachować oryginalną i tradycyjną „chrupkość” win albariño nowe winnice sadzi się na coraz wyższych wysokościach.
Ciekawostka: W Galicji, ze względu na częsty deszcz, wykształciło się ponad 70 określeń na rodzaj opadów. I tak deszcz w zależności od intensywności, temperatury, wielkości kropel, etc. w Rías Baixas nazywają: Borraxeira, Borraxoia, Brétema, Cegoña, Fuscallo, Néboa, Neboeiro, Nebra, Zarrazina, Babuña, Babuxa, Barbaña, Barbuza, Barrallo, Barrufa, Barruñeira, Barruzo, Borralla, Breca, Chuvisca, Chuviscada, Chuviñada, Froallo, Lapiñeira, Marmaña, Orballo, Parruma, Parrumada, Patiñeira, Patumeira, Poalla, Poallada, Poalleira, Poallo, Zarzallo, Arroiada, Ballón, Basto, Bátega, Bategada, Cebra, Cebrina, Chaparrada, Chuvascada, Chuvasco, Chuvieira, Cifra, Ciobra, Dioivo, Treixada, Xistra, Zarracina, Treboada, Torboada, Torbón, Trebón, Auganeve, Cebrina, Cebrisca, Escarabana, Nevada, Nevarada, Nevareira, Nevarío, Nevisca, Nevarisca, Pedrazo, Salabreada, Sarabiada, Torba…

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.