W samym centrum Ciechanowa, naprzeciwko zamku Książąt Mazowieckich, znajdują się browar Ciechan i destylarnia whisky Jakubiak. Za produkcję odpowiada Krzysztof Faldowski, od prawie trzydziestu lat w branży piwowarskiej, odpowiedzialny też za destylację whisky, okowit, likierów, zestawianie i leżakowanie. Poza piwem najbardziej znanym produktem jest whisky single malt Jakubiak, ale w planie jest rozbudowa oferty mocnych alkoholi o okowity i likiery.
Podobno już w 1526 roku powstał browar blisko zamku. Historia obecnego miejsca sięga XIX wieku, oficjalnie w 1864 roku powstały przy obecnej ulicy Jana Kilińskiego browar i słodownia Karola Machlejda. W pubie przy browarze w czasie II wojny światowej robiono bimber.
Browar Ciechan zakończył warzenie w 2023 roku, obecnie działa jako destylarnia i skład podatkowy oraz leżakownia whisky. Piwo Ciechan powstaje obecnie w Lwówku Śląskim, według oryginalnych receptur. Kadź zacierna ma pojemność do 2 ton. Mają 12 otwartych kadzi fermentacyjnych w dawnym stylu po 22 tys. l. Trzeba je myć ręcznie, temperatura jest tu stała przez cały rok, fermentatory są w piwnicach. Kocioł warzelniczy ma pojemność 11 tys. l. Piwa warzono pszeniczne, jęczmienne czy z dodatkiem żyta.
Na whisky zacieranie słodu jęczmiennego jest inne niż na piwa, nieco dłuższe, ziarno jest mocniej scukrzane, trwa długo – 3-4 godziny w temperaturze 63oC. Słód zaszczepiany jest drożdżami piwnymi W37, po 15-20 dniach fermentacji w otwartych kadziach uzyskuje się 8-9% alkoholu.
Destylarnia wyposażona jest w aparat Kothe ze zbiornikiem na 2000 l, pięciopółkową kolumną i deflegmatorem. Na whisky destylacja jest trzykrotna i trwa 9-10 godzin. Destylują w przedziale 95-60%, albo niżej. Z jednej destylacji uzyskuje się do 200 l spirytusu, czyli do 400 l destylatu w przeliczeniu na alkohol do butelkowania. Tu też destylują słód jęczmienny na okowitę Ciechan – nowy produkt w ofercie. Okowita butelkowana jest z mocą 40%, leżakuje rok w stalowych tankach. Słód na okowitę jest przygotowywany inaczej i fermentowany dłużej niż na piwa.
W leżakowani w Ciechanowie jest ponad 300 beczek o pojemności 220-225 l po portugalskich czerwonych winach i z polskiego dębu. Polski dąb robiony na własne zamówienie wypalany w ognisku, daje słodki, miodowy smak. W 2013 roku odbyło się pierwsze napełnienie beczek, ale to były destylowane piwa. Od 2015 napełniają beczki na whisky. Whisky Jakubiak butelkowana jest wyłącznie jako single cask z mocą 40%. Na dołączonych certyfikatach podawany jest numer beczki, data rozlewu i czas leżakowania. Zabutelkowana w grudniu 2023 roku butelka spędziła w beczce 3272 dni, czyli blisko dziewięć lat.
W Ciechanowie produkowany jest też likier na bazie destylatu piwnego z dodatkiem piwa porter 22% z czterech rodzajów słodu jęczmiennego: monachijskiego, karmelowego, pilźnieńskiego i czekoladowego, który ma 30% i przez rok dojrzewał w dębowych beczkach.