Wizyta w Bodega La Cigarrera

Jedna z najstarszych nieprzerwanie działających bodeg nie tylko w Sanlúcar de Barrameda, ale w całym trójkącie Jerez. Firmę założył w 1758 roku Jose Colóm Darbó, barceloński kupiec. Pod zamkiem, w centrum dolnej części w Sanlúcar de Barrameda kupił willę z piwnicami Callejón del Truco, wcześniej należącą do rodziny Mercedarios Descalzos i tu założył swoje składy sherry. W 1771 roku powstała firma Colóm y Compañía, do spółki dołączył syn Jose, Francisco de Paula Colóm Borrego. Wkrótce zwiększono też składy win, dokupując trzy działki i stary dom, wcześniej należący do klasztoru sióstr Madre de Dios. W 1791 roku zmarł założyciel, a składy sherry Casas-Bodegas de la Calle Truco i Plaza Madre de Dios zostały przekazane w spadku jego pięciu synom, braciom Colóm Borrego, którzy rozwinęli rodzinny biznes winiarski, przejmując tym razem od klasztoru Santo Domingo de Guzmán kolejne piwnice na beczki z sherry, a także winnice.

W 1842 roku Casas-Bodegas przeszły w ręce Rafaela Colóm y Palma, który skupił następnie wszystkie aktywa należące do firmy Colóm y Compañía. Zmarł niestety bezpotomnie i duży majątek winiarski jeszcze raz został podzielony. Obecne piwnice znane jako La Cigarrera w 1891 roku stały się własnością Manuela Hidalgo Colóma, jednego ze spadkobierców i pradziadka ze strony ojca obecnych menedżerów winnicy, którzy kontynuowali i rozszerzali biznes winiarski, wprowadzając m.in. markę manzanilla La Cigarrera.
Do dzisiaj marka pozostaje w rodzinnych rękach, tak jak dwa budynki ze składami winnymi pod zamkiem. W 1990 roku Doña María del Pilar García de Velasco Pérez, wdowa po Rafaelu Hidalgo Otaolarruchi, odziedziczyła firmę, a zarządza nią wspólnie z synami, którzy reprezentują dziewiąte pokolenie potomków założyciela firmy.
Położona w historycznym centrum Sanlúcar, tuż przy granicy, która oddziela Barrio Alto od Barrio Bajo miasta, Bodega La Cigarrera zajmuje powierzchnię 1637 mkw. Składa się z trzech starych się magazynów (Bodega de Colóm, Bodega de Cabral i Bodega de Sarnilla), które rozmieszczone są wokół pięknego andaluzyjskiego centralnego patio. Do 1998 roku firma zajmowała się wyłącznie prowadzeniem składów sherry, a obecnie także sprzedażą własnych win butelkowanych pod marką La Cigarrera. Mają ok. 500 beczek. Moszcz skupują od okolicznych winiarzy, nie mają obecnie własnych winnic.
Obecnie jest tu także popularna restauracja i sherry & tapas bar. Ich główny produkt to manzanilla, choć robią też oloroso, amontillado, pedro ximenez czy bardzo słodkie i bardzo mocno utlenione sherry moscatel.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.