Mało znana destylarnia ze Speyside, choć działa od 1852 roku. Założył ją William Mackenzie, a po jego śmierci w 1865 roku powstała spółka Mackenzie & Co., którą utworzyli syn Williama, Thomas, oraz bankier z Aberlour, James Fleming. Rozbudowana w 1884 roku, zasłynęła z pierwszego dachu o kształcie pagody, bardzo typowego dla szkockich destylarni z przełomu XIX i XX wieku, które w większości projektował architekt Charles Doig (pagodę dla Dailuaine postawił w 1889 roku i jest to ważna data w historii architektury szkockiego gorzelnictwa).
W 1891 roku powstała spółka Dailuaine-Glenlivet Distillery Ltd., a siedem lat później w wyniku kolejnych połączeń – Dailuaine-Talisker Distilleries Ltd. Po śmierci Thomasa Mackenzie w 1915 roku biznes został odsprzedany potentatowi na rynku whisky, firmie John Dewar & Sons. Pożar z 1917 roku zniszczył słynną pagodę, a destylarnię na trzy lata zamknięto. W 1925 roku przejęła ją Distillers Company Limited (DCL), a w 1987 roku United Distillers (UD). Obecnie należy do koncernu Diageo.
W Dailuaine pracuje sześć alembików, moce produkcyjne to ponad 5 mln l rocznie. Przez wiele lat Dailuaine była praktycznie nieznana miłośnikom single maltów, większość tej whisky trafiała do blendów takich potęg jak: John Dewar & Sons, Johnnie Walker czy James Buchanan. W 1991 roku w serii Flora & Fauna ukazała się edycja Dailuaine 16-letniej – to whisky bardzo słodka, w ustach miód i czekolada, a także nuty cytrusów i wrzosowego dymu. Bardzo udana, elegancka whisky. W 1996 roku w serii Rare Malt ukazała się Dailuaine 22-letnia Cask Strength zabutelkowana w 1973 roku. W 1997 roku wypuszczono 16-letnią Dailuaine Cask Strength. W 2000 roku miała miejsce premiera Dailuaine Manager’s Dram, 17-letnia whisky starzona w beczkach po sherry. W 2010 roku wprowadzono edycję single cask z beczki z 1997 roku. Wszystko są to krótkie i dość drogie edycje.