Coraz więcej powstaje w Szkocji małych, rzemieślniczych destylarni rumu. Jedna z nich jest niedaleko Dumfries, w regionie Lowlands, na starej rodzinnej farmie. Ninefold Distillery powstała w 2019 roku, prowadzi ją Kit Carruthers.
– Plan był żeby robić tani, masowy rum, ale okazało się, że jest rynek na kraftowe, bardziej skomplikowane rumy – opowiada Kit Carruthers.
Rum powstaje z melasy sprowadzanej z Algierii. Wybrał ją, bo była dostępna, ale okazała się być bardzo dobra, daje mocno estrowe rumy. Około 700 funtów kosztuje zbiornik melasy 1480 kg. Na butelkę 0,7 rumu idzie kilogram melasy. Jedna fermentacja 1000 l trwa 3-4 dni z wykorzystaniem kombinacji specjalnych drożdży do rumu. Za każdym razem zbiornik jest czyszczony i jest inicjowana nowa fermentacja. Po fermentacji brzeczka ma 9,5% alkoholu. Destylacja odbywa się w małym szkockim alembiku ze zbiornikiem 500 l i czteropółkowej kolumnie. Kit destyluje trzy razy w tygodniu. Z 500 l wsadu uzyskuje 90-120 l alkoholu o mocy 90%. Rumy butelkuje z mocą beczki i z jednej beczki. Drogie są, ale to jest właściwa droga dla kraftu. Rum leżakuje w beczkach po Caol Ila, sherry oloroso, dziewiczym dębie amerykańskim czy po bourbonie. Kit nikogo nie naśladuje, kupuje dobrą melasę, ciągnie długo fermentację na mieszankach drożdży rumowych. Mówi, że przy produkcji rumu najmniej ważna jest destylacja. Dobra melasa, uważna fermentacja i doglądanie beczek, to podstawa przy produkcji rumu. Wciąż eksperymentuje.
Pierwsza beczka została napełniona już w 2019 roku. Najpierw virgin oak, potem ex-bouron, teraz rumy dojrzewają w beczkach po sherry oloroso, po whisky ze Speyside, czy octave po Caol Ila. Właśnie trafiła do sprzedaży wersja starzona ok. 18 miesięcy z mocą 45%.
Kit wcześniej zajmował się geologią, zmianami klimatu, był inżynierem. W 2016 roku powrócił na rodzinną farmę. Mówi: – Od dawna myślałem o własnej destylarni, o robieniu ginu, ale w okolicy jest już wielu małych producentów ginu, więc postanowiłem, że będę destylował coś innego. Nie jestem miłośnikiem whisky, a poza tym uruchomienie destylarni whisky jest zbyt kosztowne, jeśli nie ma się źródeł finansowania. W Szkocji obecnie jest sześciu kraftowych producentów rumu, a ludzie lubią rum, zwłaszcza infuzjowany, stąd wydało mi się to dobrym pomysłem, a inwestycja nie przerastała naszych rodzinnych możliwości. Na razie pracuję sam, niedawno zatrudniłem przedstawiciela handlowego. Dotychczasowe sukcesy wynikają wyłącznie z tego, że ludziom smakuje mój rum i sami mnie polecają w różnych miejscach.
Podczas wizyty w Ninefold Distillery miałem okazje próbować kilku jego rumów.
Ninefold Edition #1 (59,6%)
Rum pochodzi z beczki numer 3, 12 miesięcy, virgin American oak, napełniono butelkę w 2020 roku, 246 butelek. To była pierwsza oficjalna edycja z Ninefold Distillery. Aromat kokosa, trochę tytoniu, karmel, cynamon, miód. W ustach – czekolada i miód, toffie, wanilia. Finisz jest dość ostry – imbir, nieco pieprzu, gorzka czekolada ze śliwkami.
25,5/24,5/22/7=79
Ninefold Edition #2 (59,4%)
Rum pochodzi z beczki numer 5, 21 miesięcy, virgin ASB + ex-whisky (whisky ze Speyside, octave), napełniono butelkę w 2022 roku, 256 butelek. Zapach kokosa, ananasa, przyjemna kwaskowa nuta fermentacyjna. W ustach miód, wanilia, toffie, dużo słodkiego miodu melasy, cynamon, orzechy laskowe, lody śmietankowe. Finisz słodko-pikantny, miód z imbirem, dużo wanilii i orzechów, suszone wiśnie.
26,5/25,5/24,5/7,5=84
Nith Inshore Rescue (59,2%)
Dwuletni rum z virgin oak, po 21 miesiącach trafił na 3 miesiące do dwóch octave – po Caol Ila i po whisky ze Speyside. Edycja charytatywna. Zapach kwaskowy, fermentacyjny, bardzo przyjemny – vinegar śliwkowe, tytoń, wiśnie, wanilia. W smaku wędzone śliwki, melasa, cynamon. W finiszu jest pieprz, imbir, ale też miód, toffi i nuty wędzonych skórek owoców.
27/26,5/26,5/7,5=87,5
Ninefold Pure Single Rum (40%)
Zapach słodkiej melasy i cierpkich jabłek, śliwek, migdałów. W smaku bardzo lekki – jabłka, śliwki, pektyny pestek owoców. Finisz jest dość tłusty, maślany, z nutą delikatnie pieprzną.
26,5/24,5/25/7=83
Ninefold Pure Single Rum (46%)
Ten sam rum, ale próbka pobrana z kontenera, nie butelkowany. Ma zapach karmelu, przepalanki. Słodki, gęsty w smaku, czekoladowy. Wyższa moc sprawia, że w ustach jest bogatszy.
25/27/26/7,5=85,5
Ninefold Pure Single Rum Cask Aged (45%)
Podstawowa wersja rumu starzonego, leżakował 18-24 miesięcy w dziewiczym amerykańskim dębie. W zapachu: dużo melasy, kawa, orzechy włoskie, czekolada z kokosem. W smaku cierpkie, wytrawne, nuty tytoniu, śliwki, wędzone śliwki. W finiszu dużo owoców – śliwki, morele, ananas, imbir i cynamon.
25,5/26/25,5/7,5=84,5
Ninefold Dormont Spiced (40%)
Rum infuzjowany, najlepiej sprzedająca się pozycja w portfolio Ninefold Distillery. Dodane zostały: gałka muszkatołowa, ziele angielskie i anyż biedrzeniec. W zapachu: czereśnie, śliwki, pigwa, migdały. W smaku – orzechy, śliwki, migdały, kokos. W finiszu kakao, wiśnie, czereśnie, anyż.
26,5/25,5/25,5/7=84,5