W 2007 roku Tomasz Dyntar założył w zabytkowym centrum miasta Třebíč na Morawach bar whisky. Szybko jednak doszedł do wniosku, że polewanie tylko importowanej whisky w żaden sposób nie buduje wyjątkowości miejsca i postanowił sam robić słodową whisky!

Třebíč to historyczne miasto, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, z dużą częścią dawnego żydowskiego miasta. Żydowskie korzenie i duża liczba turystów zadecydowały o tym, że Tomasz Dyntar postanowił robić whisky koszerną. Słód jest morawski, torf z regionu Sumova, beczki nowe, bardzo mocno wypalane, dąb europejski. Styl single malt Trebitsch to whisky torfowa z wyraźną nutą jabłek.
Pierwsza destylacja odbyła się w 2014 roku w niewielkiej destylarni w sercu miasta – Trebitsch Old Town Distillery. W 2019 roku została otwarta nowa destylarnia, także na Morawach, w miasteczku Šebkovice, a stara w Třebíč razem z whisky-barem jest atrakcją turystyczną. W planie jest otwarcie własnego whisky-baru w centrum Pragi.
W 2018 roku zabutelkowano pierwszą trzyletnią single malt whisky Trebitsch, a w 2019 roku czteroletnią. Ukazało się też wiele edycji finiszowanych w małych beczkach quarter cask – po rumie, sherry, porto, maderze, brandy, a także kolejne whisky single cask i cask strength. W ofercie jest też whisky w 100% z kukurydzy, whisky żytnia, pszeniczna, blendowana oraz white dog. Butelkują rumy z Dominikany, które są starzone w beczkach po ich torfowych whisky.
Destylacja odbywa się w dwóch niewielkich aparatach miedzianych typu bain-marie. Po kąpieli parowej w miedzianym kotle opary trafiają do kolumny, potem są skraplane, odbierane z niską mocą i kierowane do mniejszego aparatu, gdzie przechodzą ten sam proces. Słód jest nadymiany torfem do wartości 15-25 ppm.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail