Destylarnia Yamazaki, założona w 1923 roku, jest położona ok. 800 m od stacji kolejowej Yamazaki, ok. 15 minut jazdy kolejką z Kioto. To najstarsza, największa i najbardziej utytułowana japońska destylarnia whisky. O lokalizacji zadecydowało górskie źródło wody Rikyu no Mizu, a także wilgotny klimat.
Destylarnię założył Shinjiro Tori, po nim master blenderem był Keizo Saji, a obecnie – Shingo Tori. W Japonii Suntory ma trzy destylarnie: Yamazaki, Hakushu i whisky grain Chita. Do grupy Beam Suntory należą także: destylarnie Jima Beama w Kentucky, Maker’s Mark, Alberta Distillery, Segovia Distillery, irlandzkie Cooley Distillery i Kilbeggan oraz szkockie: Glen Garioch, Auchentoshan, Bowmore, Ardmore, Laphroaig.
Proces zacierania słodowanego jęczmienia trwa sześć godzin i odbywa się w ogromnej drewnianej kadzi. Obok stoi osiem drewnianych kadzi fermentacyjnych o wysokości 4,5 m każda, a także kadzie metalowe – dla uzyskania różnych aromatów. Fermentacja trwa 3 dni. Alembiki mają różne kształty by uzyskać różne profile aromatyczne spirytusu. Obecnie mają szesnaście alembików, ale zaczynali od dwóch, wyprodukowanych w Szkocji, które już nie pracują, stanowią część muzealnej ekspozycji. Tak duża liczba różnych alembików daje dużą elastyczność przy zestawianiu blendów, podobnie jest zresztą winnych japońskich destylarniach whisky. Do maturacji używają beczek z dębu japońskiego, amerykańskiego, hiszpańskiego i francuskiego, o pojemnościach: 180, 225, 230 i 480 l. Dąb mizunara daje orientalne aromaty, tak charakterystyczne dla whisky Yamazaki. Temperatura w magazynie beczek nie jest sterowana i zmienia się wraz z temperaturą na zewnątrz i porami roku. Angel’s share wynosi 2-3% rocznie.
Przy destylarni jest bardzo ładne muzeum whisky Yamazaki i firmy Beam Suntory, przedstawiające historię i teraźniejszość oraz etapy produkcji whisky singla malt i blendów. Jest też niezwykła „biblioteka” whisky, setki butelek z całego świata, z różnych destylarni, z różnych beczek, z różnych roczników. Nieźle zaopatrzony jest sklepik z pamiątkami.
Po zwiedzaniu destylarni była degustacja trzech whisky – podstawowej Yamazaki Single Malt oraz dwóch dostępnych wyłącznie w destylarni Yamazaki White Oak Cask i Yamazaki French Oak z beczek po Bordeaux. W barze można zamówić o wiele więcej unikatowych, dostępnych wyłącznie tu whisky, w tym starzonych wyłącznie w dębie mizunara, a także new make spirit. Są też whisky z różnych destylarni na świecie, nie tylko z grupy Beam Suntory, i to w dobrych cenach.