W Tsinandali, niedaleko Telavi, mieści się wspaniała posiadłość ziemska, zatopiona w wielkim ogrodzie, obecnie muzeum – dom gruzińskiego bohatera, pisarza, Aleksandra Chavchavadze (1786-1846). Był dyplomatą na dworze carycy Katarzyny II, a także generałem w carskiej armii, w latach 1813-1815 uczestnikiem wojen z Napoleonem. Zajmował się także gruzińskim dziedzictwem kulturowym, był poetą romantycznym, tłumaczem na gruziński m.in. Puszkina czy Woltera. Był jednak także winiarzem. Robił wina z własnych winnic, w tradycyjny gruziński sposób, w kwewlach. Jako pierwszy w Gruzji zaczął butelkować wina – zachowało się do dziś kilka, odkrytych przy okazji renowacji piwnic, starych butelek (m.in. pierwsza, z 1839 roku). Jego winnice wciąż są wykorzystywane.
Jego posiadłość została splądrowana i spalona przez hordy zbójeckie, porwano jego żonę i dzieci. By wykupić rodzinę za bajońskie pieniądze musiał zapożyczyć się, a nie będąc potem w stanie spłacać długów, stracił majątek, który przejęły władze rosyjskie.
Od 1947 roku w odrestaurowanym domu Chavchavadze jest muzeum poświęcone jemu i jego rodzinie, epoce, poezji romantycznej. Można oglądać kwewle i stare wina. Są tu też organizowane wystawy czasowe dzieł współczesnego światowego malarstwa.