Wizyta w González Byass

Największy producent sherry i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek – słynna postać w czerwonym sombrero z gitarą, która pojawia się na etykietach sherry fino, ale też w wielu miejscach w regionie Jerez. Ulokowani w centrum Jerez de la Frontiera przy katedrze i zamku Alcázar.

Korzenie firmy sięgają 1835 roku, założycielami byli Manuel María González Angel, innowator, pierwszy w regionie Jerez producent, który zaczął stosować energię elektryczną w swoich zakładach, jako pierwszy też podłączył system kanalizacyjny. Dwadzieścia lat później powołał spółkę z brytyjskim marszandem win, Robertem Blake Byassem, która przetrwała do 1998 roku. Obecnie znów niemal 100% akcji jest w rękach rodziny González. María González Gordon, potomek rodziny, jest autorem wyczerpującej monografii poświęconej sherry pt. „Jerez-Xérès-Sherry”. Już w 1870 roku byli wielką marką, eksportując rocznie do Anglii 6500 beczek sherry, to jest ponad 5 mln butelek wina. Ich najbardziej znana marka to wspomniane Tio Pepe, sherry fino, nazwane dla uczczenia wuja hiszpańskiego założyciela, który nie tylko wyłożył kapitał, ale też okazał się być smakoszem wytrawnej sherry.
Zajmują ogromny teren w centrum miasta, a także w kilku innych miejscach, łącznie mają bowiem ponad 100 tys. beczek ustawionych w systemach soler. Kilka magazynów leżakowania, dwie destylarnie, jako jedyni wciąż destylują w Jerez, ich brandy Lepanto jest robiona z winogron palomino fino, obecna na rynku od 1957 roku. Używają francuskich alembików do dwukrotnej destylacji, mają też stare aparaty do jednokrotnej destylacji wina na alkohol do wzmacniania sherry. Druga marka ich brandy Soberano powstała w latach 30. XX wieku, destylowana jest w kolumnach i robiona z winogron airen. Inne mniej ważne marki ich brandy to Insuperable i Conde Duque. Poza Jerez de la Frontiera mają destylarnie w: Tomelloso, La Mancha i Estremadura. Dojrzewają też whisky w beczkach po swoich sherry, własne blendy (marka Nomad) i szkockie, firma blisko współpracuje z Dalmore. González Byass jest też właścicielem znanej anyżówki Chinchón, a także marek ginów London Nº 1 i MOM.
Jednym z najbardziej niezwykłych budynków w obrębie Bodegas Tio Pepe jest La Concha, jakby muszla koncertowa, zaprojektowana przez Gustava Eiffela z okazji wizyty w 1862 roku królowej Izabeli II. Ustawione tam sześćsetlitrowe beczki wciąż są pełne sherry amontillado.
González Byass to obecnie duża grupa kapitałowa, należy do nich 14 winnic w: Hiszpanii, Portugalii, Chile, Meksyku. Mają destylarnią w regionie Cognac, przejęli markę porto Croft, kupili takie marki jak Veramonte z Chile czy Pedro Domecq w Meksyku.
Oferta brandy, whisky i sherry González Byass jest w Polsce dostępna w Domu Wina.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.