Wizyta w Macallanie

Wielka destylarnia, właściwie przemysłowe miasteczko, pięknie osadzone w dolinie rzeki Spey, na obrzeżach Craigellachie, z wytyczonymi pomiędzy budynkami fabrycznymi i kamiennymi magazynami uliczkami, z bardzo ładnym (i tłumnie odwiedzanym) centrum turystycznym.


Gorzelnia powstała w 1824 roku, jej założycielem był Alexander Ried. W 1992 roku zakład kupił Roderick Kemp i pozostawał w rodzinnych rękach aż do 1996 roku, kiedy za 180 mln funtów przejął go Highland Distillers (w 1999 roku Highland Distillers zostało wchłonięte przez The Edrington Group Limited). Ciekawostką jest, że jednym z dziedziczących właścicieli Macallana był hollywoodzki scenarzysta Allan Scott, dzięki któremu whisky pojawia się m.in. w scenie z Julie Christie filmu „Nie oglądaj się teraz”.
Macallan ma nietypowy zestaw alembików, które nie łączą się w pary. Jest 9 do pierwszej destylacji (wash stills) i 18 do drugiej (spilit stills). Roczna produkcja to ponad 8 mln l alkoholu. Destylat z alembików wychodzi delikatny, o owocowych aromatach. Potem nabiera słodyczy w beczkach, co jest wizytówką firmy – gładka, słodka, owocowo-miodowa whisky. W opinii koneserów to jedna z najlepszych single malt w regionie. Co ciekawe, Macallan nie używa określenia geograficznego Speyside, lecz Highland, mimo iż leży w sercu tego pierwszego regionu. Tym samym odcina się od głównych konkurentów – The Glenlivet i Glenfiddich.
Destylarnia produkuje wiele rodzajów whisky, jednak słynie z tych leżakujących w beczkach po sherry – np. sztandarowy do niedawna Macallan 10YO Sherry Oak (zastąpiony przez edycje bez podawania wieku destylatu). Obecnie podstawowa seria to single malty bez podania wieku: Gold, Amber, Sienna i Ruby. Do rarytasów należą nowe edycje: Rare Cask, Reflexion, No. 6 i M. Najlepiej sprzedającą się marką w dziejach Macallana jest leżakujący w beczkach po sherry 12YO single malt, równie znana jest wersja 18YO, ale są też wersje 7-, 25- i 30-letnie a także The Macallan Elegancia, whisky 12YO dojrzewająca w beczkach po sherry oloroso i fino. Wszystkie whisky typu Sherry Oak mają smak łagodny, słodkawy, z nutami skórki pomarańczowej i przypraw korzennych. Druga podstawowa linia to single malty starzone w beczkach z dębu europejskiego i amerykańskiego – Fine Oak. Tu mamy trunki: 8-, 10-, 12-, 15-, 17-, 18-, 21-, 25-, i 30- letnie. Te whisky również są lekkie, z nutami kokosa i wanilii. W whisky Macallan Forties próbowano odtworzyć smak tej whisky z lat 40. XX wieku, bardziej surowy, zanim jeszcze zaczęto eksperymentować z baczkami po sherry. Macallan ma też bardzo liczne butelki rocznikowe i okazjonalne, w tym: 1946 (52 lata leżakowania przed zabutelkowaniem), 1948 (51 lat), 1951 (49 lat) i 1961 (40 lat), dalej linie: The Macallan Replica (1841, 1851, 1861, 1874, 1876), The Macallan Vintage Travel (20s, 30s, 40s, 50s), The Macallan Exceptional (I, II, III, IV, V, VI), The Macallan Cask Strength (USA i UK, w tym w beczkach po sherry) oraz inne kolekcjonerskie: Macallan 50YO czy najstarsza w kolekcji 64YO, Macallan Fine & Rare, Macallan Adami, Macallan Blake, Macallan Gran Reserva (1979, 1980, 1982, 2002), Macallan Millennium Dec, Macallan Private Eye, Macallan Speaker Martin’s, Macallan Lalique (50- i 55-letnie). Macallan jest jednym ze składników blendowanej whisky Famous Grouse.
W 2007 roku butelka Macallana z 1926 została sprzedana na aukcji Christie’s za 54 tys. dolarów, stając się tym samym jedną z najdroższych butelek alkoholu na świecie. Ciekawym gadżetem są barowe urządzenia do robienia kul lodowych Macallana, które efektownie wyglądają w pękatych szklankach, wprowadzane głównie z myślą o rynkach azjatyckich, ale można je też spotkać w polskich barach.

 

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.