Telavi Wine Cellar to największy producent win w Gruzji, właściciel m.in. marki Marani, dobrze znanej na polskim rynku. Marani to po gruzińsku piwnica. Zakład położony jest w stolicy słynącego z winnic regionu Kakheti – na przedmieściach Telawi, w dolinie rzeki Alazani. Winiarnia powstała w 1915 roku, jako małe rodzinne przedsiębiorstwo, specjalizujące się w winach z kwewli. Obecny zakład został zbudowany w latach 60. W 1995 roku został sprywatyzowany, ale pierwszy prywatny właściciel po trzech latach zbankrutował. Mają ok. 300 ha winnic u podnóża Kaukazu. To historyczne winnice Kondoli. Ziemia jest tu aluwialna, gliniasto-kamienista, na wapiennej skale. Klimat zmienny – od wilgotnego podzwrotnikowego do kontynentalnego, uwarunkowany wpływem gór Wielkiego Kaukazu. Zimne powietrze spływające z lodowców Kaukazu do doliny kształtuje mikroklimat otoczenia, który sprzyja uprawie winorośli. Duże różnice temperatur między dniem a nocą zapewniają idealne warunki dla dojrzewania winogron. 70 % z 240 ha winnic Kondoli przeznaczone jest na uprawę czerwonych winogron. Łącznie nasadzanych jest dwanaście szczepów, m.in.: mtsvane, tsinandali, kisi, rkatsiteli, alexandreuli, saperavi, w mniejszym stopniu szczepy międzynarodowe: merlot, malec, cabernet sauvignon, riesling, chardonnay. Druga winnica znajduje się w samym sercu słynnego mikroregionu Kindzmarauli, na lewym brzegu rzeki Alazani, i tam posadzone zostało wyłącznie Saperavi. Trzecia niewielka winnica jest w mikroregionie Napareuli.
Forma przycinania winorośli jest tradycyjna dla regionu Kakheti, jest to dwuramienna forma Guyota i kordon poziomy. Gęstość sadzenia winorośli wynosi 2400-3400 krzewów na hektar. Wydajność zbiorów nie przekracza 9 ton z hektara dla standardowych win.
Butelkują ok. 4,5 mln butelek rocznie, 600 butelek na godzinę, w tym oczywiście tradycyjne gruzińskie wina z kwewli. Są też wina z dębowych beczek, głównie z francuskiego dębu. Łącznie firma zatrudnia 100 osób, ale tylko 12 w winiarni, większość procesów jest zautomatyzowana.
Firma produkuje także brandy starzone we francuskim dębie i rześką chachę z wytłoczyn winogron. Zainwestowali we włoski aparat odpędowy, który daje spirytus o mocy 85%. To typowy aparat kotłowo-kolumnowy, który pozwala uzyskać dobrze oczyszczony, a jednocześnie aromatyczny alkohol. Linia brandy to: Telavi VS (trzyletnia), Telavi VSOP (pięcioletnia) i Telavi XO (siedmioletnia). Przechowywane są w beczkach z Allier, wcześniej przez 3-4 lata trzymano w nich białe wina. W rezultacie uzyskano lekki, owocowy profil brandy. Poza tym butelkują cztery chache – jednoszczepowe: Marani Saperawi, Marani Rkatsiteli i Marani Chardonnay oraz Grape Chacha Telavi Wine Cellar, będącą mieszanką pochodzącą z winogron mtsvane i rkatsiteli. W planie jest poszerzenie linii jednoodmianowej chachy.