Alkohole sierpnia 2016

W sierpniu spróbowałem aż 235 nowych alkoholi. Okazją do tego była zarówno Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze, jak i moja kilkudniowa podróż do Wilna, któremu Warszawa może pozazdrościć znakomitych barów. Dość powiedzieć, że są tam bary wyspecjalizowane w: kalwadosach, rumach, tequilach, oczywiście w whisky. U nas takich specjalistycznych barów jest jak na lekarstwo – Dom Whisky i Dom Wódki. Na rum trzeba jeździć do Czech, na kalwados do Wilna. Kiedy to się zmieni? Myślę, że bardzo szybko, za dwa lata i Warszawa się ocknie. Ilość w sierpniu nie przełożyła się jednak na jakość. Zaledwie cztery trunki otrzymały maksymalną notę 5/5 , ale już dwadzieścia dwa notę 4.5/5 .


Alkoholem miesiąca został mocny likier na bazie rumu z Trynidadu i Tobago – Silverfleet 1628 (42%). Wykorzystano tu rumy dwudziestoletnie, z beczek po bourbonie i po sauternesie. W aromacie: banan, lukier, biszkopt. W ustach dochodzą: pomarańcze, grejpfrut, gruszka.
Na wódkę miesiąca wybrałem rarytas z Tasmanii – Fire Drum (40%). Robiona w miedzianych alembikach z jęczmienia odmiany Franklin, do zestawiania wykorzystano lokalne górskie źródło wody. Aromat jest bardzo słodki, w pierwszej chwili kojarzy się z zapachem polskich wódek ziemniaczanych – poza waniliową słodyczą jest dymna nuta ogniska. Pod tym czuć jednak wyraźnie prażone ziarno. W ustach również słodka, bardzo ziarnista, z nutą mineralną, a w finiszu nieco pieprzu.
Gin sierpnia to brytyjska marka Cotswolds (46%). Destylowany w małych aparatach Holstein, nie filtrowany, rocznikowy, każda partia to 7500 butelek. W nosie jałowiec i igliwie, poza tym słodkie pomarańcze, mandarynki, czerwony grejpfrut. W smaku ziołowo-leśnie, żywica i igliwie, w stylu jałowcówek z południa Europy, ze Słowenii.
Okowitą sierpnia została Monogram Lincura Šljivovica (40%) z Bośni i Hercegowiny. Bardzo ciekawe połączenie, do śliwowicy dodano korzeń goryczki, czyli inaczej gencjany. Aromat wyszedł nieco ziemisty, gorzki, goryczka przykryła niemal całkiem słodycz śliwek. W ustach bardzo gorzkie, przypomina syrop, lekarstwo, ale czuć i korzeń chrzanu. Doskonały trunek przed dużym tłustym daniem, ale po pierwszych przystawkach, by ożywić soki trawienne. Spodoba się miłośnikom bitterów. W finiszu śliwki łagodzą gorycz, pojawia się naturalna słodycz owocu, co dodatkowo podnosi ocenę trunku.
Na brandy sierpnia wybrałem Soberano 5 Solera Reserve (36%) z Hiszpanii. Klasyka piwnic Gonzalez Byass, z ich słynnej solery. Egzotyczny aromat: mango, banany, melon. W ustach bardzo rumowa, kawa, gorzka czekolada.
Koniakiem lipca zostaje Louis Royer VSOP Fine Champagne (53%). Jak na koniak dość młody, ale co za moc! Starzony w beczkach z dębów z Limousin i Troncais. Aromat tytoniu i rodzynek, bardzo intensywny zapach alkoholu. W ustach kwaśne i słodkie winogrona, w pierwszej chwili cierpko, ale potem smak się zmienia, stabilizuje. Pojawia się też posmak kwaśnych jabłek.
Grappa sierpnia to Dellavalle Grappa Affinata in botti da rum Demerara 2000 (42%). Leżakowała w beczkach po rumie, w aromacie: maliny, miód, suszone kwiaty, powidła morelowe. Smak niezwykle słodki, jak likier.
Mamy kalwados sierpnia, jest nim Manoir de Grandoulet Pays d’Auge Hors d’Age (40%). Dziesięć lat w beczkach. Aromat bardzo dojrzałych jabłek, słodki, trochę wanilii. W ustach bardziej cierpko, dochodzą cynamon i imbir. Finisz przyjemnie jabłkowy.
Rum sierpnia to Opthimus 18YO (38%) z Dominikany. Zapach cudowny: tropikalne owoce i miód, melon, drewno, ale nie dominujące. W ustach: syrop brzoskwiniowy, wanilia, odrobina orzechów włoskich. Finisz bardzo słodki, bakaliowy.
W kategorii single malt whisky wybór był największy i najtrudniejszy. Wygrywa Jura 26YO Heavily Peated 1989 z kolekcji Signatory (58,9%), tylko 243 butelki, butelkowanie w 2016 roku, beczki po bourbonie. W nosie: drożdże, słód, miód, w ustach torf, ale subtelny, w postaci przypieczonej grzanki z miodem i powideł śliwkowych, poza tym oczywiście jodyna, a do tego zioła, wrzosy.
Whisky blendowana sierpnia to The Nikka 12YO (43%), edycja właściwie już niedostępna. Mieszanka destylatów z Yoichi i Miyagikyo. W aromacie egzotyczne owoce: papaja, mango, banan, ale też wiśnia, poza tym skóra i pieprz. W ustach: słód, wiśnia i miód. Wspaniała.
Bourbonem sierpnia zostaje Elijah Craig Barrel Proof 140,2 (70,1%), czyli amerykański klasyk w wersji cask strength, z najwyżej leżakujących w magazynach beczek, gdzie nabrał potężnej mocy, temperatury sprawiły, że nabrał większej mocy niż w chwili gdy schodził z kolumny destylacyjnej. W nosie ostry: kukurydza, lakier, ale też miód. W ustach słodko-wytrawny, znów miód i kukurydza, a w finiszu zioła – rozmaryn.
Rye whiskey sierpnia to Pikesville Straight Rye (55%) o ostrym aromacie politury, ale też wiśni oraz poziomek, a w ustach ziarno i rozmaryn.
Tequila sierpnia to Ocho Extra Añejo 2009 (40%). Butelki ręcznie numerowane, pochodzi z rancho Cerrito de San Augusto w Los Altos Jalisco. Ponad trzy lata leżakowania w beczkach po bourbonie i z francuskiego dębu. Aromat bardzo łagodny, słodki, owocowo-warzywny: soczyste jabłka, pigwa, ale też korzeń chrzanu, korzeń goryczki, nawet seler i koperek (zaprawa do kiszenia ogórków). W smaku jest przede wszystkim słodko – tropikalne owoce: mango, papaja, słodkie deserowe winogrona. Finisz długi, słodki.
Jest także mezcal sierpnia – Illegal Añejo (40%). Wypuszczono 438 butelek, specjalnie dla mezcal baru Cafe No Se w Gwatemali. Aromat rześkich kwaśnych jabłek, zielone oliwki, coś między maliną a truskawką. W ustach bardzo oleisty, pasowałoby wrzucić do niego oliwkę. Odrobinka przypieczenia. A finisz słodki, niemal miodowy. Wysoka poprzeczka.
I likier miesiąca, którym jest normandzki klasyk, Pommeau de Normandie Domaine de La Galotière (16,5%), trzy lata w beczkach. Co mnie aż tak urzekło w tym jakże typowym dla Normandii lekkim likierze deserowym? Cudowne połączenie miodowej słodyczy, aromatu pieczonych jabłek i rześkości. To pommeau jest po prostu wyjątkowe, zasłużyło na wyróżnienie.
Odkrycie lipca to marka rumu Chalong Bay (40%) z pierwszego tłoczenia trzciny cukrowej, destylowanego we francuskim alembiku po długiej fermentacji. Produkowany w Phuket w Tajlandii – jest to pierwszy tak wysokiej klasy produkt alkoholowy z tego popularnego wśród turystów kraju z jakim się podczas moich wieloletnich degustacji zetknąłem. Aromat bardzo bananowy – zielone banany – oraz mleczko kokosowe. Smak też egzotyczny, słodko-cierpki. Lekko czuć drożdże.
Wydarzeniem miesiąca był Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze, dwa dni dobrej zabawy w gronie przyjaciół, z dobrą whisky i niezłą muzyką. Pogoda dopisała, a imprezę odwiedziło ok. 7000 osób – rekordowo.
Lekturą czerwca jest książka Nicholasa Faitha „Classic brandy” (Prion Books). Faith kocha brandy, jak sam wyznaje, i jest w tej materii rzeczywiście autorytetem – to jego kolejna książka na ten temat. Przedstawia historię złotego trunku, technologię produkcji oraz same brandy – szeregując je geograficznie. Omawia też alkohole z wytłoczyn, jak marc czy grappa. Oczywiście najwięcej miejsca zajmuje Francja, z koniakiem i armaniakiem na czele. Dalej Hiszpania z jej słodką brandy de Jerez. W przypadku Włoch więcej uwagi poświęca grappie. Opisuje także brandy z: Armenii, Australii, Chile, Cypru, Gruzji, Izraela, Meksyku, Niemiec, Portugalii, RPA, USA.
Jak wspomniałem, spróbowałem 235 nowych mocnych trunków. Oczywiście alkohole miesiąca, to nie są trunki, które w sierpniu 2016 roku pojawiły się na rynkach, ale moje subiektywne podsumowanie tego, co próbowałem i zrobiło na mnie największe wrażenie.

Alkohol sierpnia 2016: Silverfleet 1628 (Trynidad i Tobago)

Silverfleet 1628
Wódka sierpnia 2016: Fire Drum (Australia)

fire drum
Gin sierpnia 2016: Cotswolds (Wielka Brytania)

Cotswolds Dry Gin 2015
Okowita sierpnia 2016: Monogram Lincura Šljivovica (Bośnia i Hercegowina)

Monogram Lincura
Brandy sierpnia 2016: Soberano 5 Solera Reserve (Hiszpania)

Soberano 5 Selera Reserve
Koniak sierpnia 2016: Louis Royer VSOP Fine Champagne (Francja)

Louis Royer VSOP Fine Champagne
Grappa sierpnia 2016: Dellavalle Grappa Affinata in botti da rum Demerara 2000 (Włochy)

Dellavalle Grappa Affinata in botti da rum Demerara 2000
Kalwados sierpnia 2016: Manoir de Grandoulet Pays d’Auge Hors d’Age (Francja)

Manoir de Grandoulet Pays d'auge Hors d'Age
Rum sierpnia 2016: Opthimus 18YO (Dominikana)

Opthimus 18YO
Single malt sierpnia 2016: Jura 26YO Heavily Peated 1989 Signatory (Szkocja)

Jura 26y Heavily Peated 1989 Signatory
Whisky blendowana sierpnia 2016: The Nikka 12YO (Japonia)

Nikka 12y
Bourbon sierpnia 2016: Elijah Craig Barrel Proof 140,2 (USA)

Elijah Craig Barrel Proof 70,1
Rye whiskey sierpnia: Pikesville Straight Rye (USA)

Pikesville Straight Rye 55
Tequila sierpnia 2016: Ocho Extra Añejo 2009 (Meksyk)

Ocho Extra Anejo 2009
Mezcal sierpnia 2016: Illegal Añejo (Meksyk)

Mezcal Ilegal Anejo
Likier sierpnia 2016: Pommeau de Normandie Domaine de La Galotiere (Francja)

Domaine de La Galotière Pommeau
Odkrycie sierpnia: Chalong Bay (Tajlandia)

Chalong Bay
Lektura sierpnia: Nicholas Faith „Classic brandy” (Prion Books)

Nicholas Faith
Wydarzenie sierpnia: Festiwal Whisky Jastrzębia Góra

SONY DSC

1 komentarz do “Alkohole sierpnia 2016”

Komentarze są wyłączone.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.