W sprzedaży jest już ósma edycja kalendarza adwentowego z miniaturkami rumów, który powstaje pod okiem znanego kolekcjonera i promotora rumu, Joshui Singha. Joshua prowadzi firmę 1423, jest importerem i bottlerem, wiele z jego rumów oferowanych jest w Polsce przez The Last Port.
W kartonowym pudełku jak zawsze są 24 buteleczki. Każda buteleczka o pojemności 20 ml ukryta jest pod odpowiadającą jej datą. W pudełku są też dwa kieliszki degustacyjne i dwie karty do notatek degustacyjnych. Ze strony http://24daysofrum.com można dodatkowo pobrać plik PDF do tworzenia swoich not, można też dodawać swoje w ramach social media. Strona internetowa jest świetnie opracowana, szczegółowo opisano tam każdy rum z zestawu.
Każdy rum w zestawie jest z innego kraju. Oto moje wrażenia z degustacji ubiegłorocznej edycji dwudziestu czterech rumów z całego świata. Recenzję z edycji 2023 zamieszczę po 24 grudnia, by nie zdradzać, co kryje się w każdym adwentowym okienku.
Patridom XO Cask (65%)
Rum z Dominikany, destylowany w kolumnie, wiek 12-15 lat. Moc potężna 65%. Zapach kokosów, kakao, cynamonu, kandyzowanej skórki banana, wanilii egzotycznego drewna, vinegar śliwkowego. W ustach czekolada ze śliwką, wyczuwalna duża moc alkoholu, kakao, suszone wiśnie. W finiszu: imbir, cynamon, wiórki kokosowe, wiśnie w czekoladzie, syrop wiśniowy, goździki. Mocne, rozgrzewające.
25,5/25/25/7=82,5
Villa Rica 23 (40%)
Rum z Meksyku, z kolumny, leżakowany 23 lata. Zapach wiśni, śliwek, mirabelek, konfitur śliwkowych, owocowego tytoniu i octanów. W smaku gorycz jarzębiny, kaliny, głogu, gorzki tytoń, skarmelizowana czereśnia i wiśnia. W finiszu gorzka czekolada z suszoną wiśnią, z rodzynką, tytoń, jarzębina, głóg, śliwki w czekoladzie.
25,5/25,5/25,5/7,5=84
Worthy Park Select (40%)
Rum z Jamajki, destylacja w alembiku, blend w wieku 4-12 lat, beczki po bourbonie. Wspaniały zapach egzotycznych owoców – papaja, mango, bardzo soczyste, gruszka williams, banany, słodko. Smak bardzo lekki, zbyt lekki, gruszki, banany, mieszanka owocowa w syropie, mandarynki. W finiszu trochę goryczki, kalina i gorzkie mandarynki, przejrzały banan.
28/25/25,5/7,5=86
Ron San Miguel Solera 1952 (43%)
Rum z Ekwadoru, destylacja w kolumnie, leżakowanie w solerze z amerykańskiego dębu. Zapach nieco zjełczały, stare masło, kogel-mogel, masło kakaowe. W smaku coli, ciasteczka cynamonowe, irys, pączek. Finisz mdły, pudrowy, dużo cynamonu, gałki muszkatołowej, marcepan, lekka pieprzność i skóra. Nie poukładane.
25/25/25/7=82
Beenleigh Cane Island Australia (43%)
Rum z Australii, Beenleigh Rum Distillery, destylacja w alembiku, cztery lata w beczkach z amerykańskiego dębu po bourbonie. Aromat ziół, żywicy, zielonych szyszek. Smak słodki, tłusty, oliwki, żywica, jałowiec, sosna i syropowa słodycz. Sosnowy, apteczny, żywiczny finisz, lekko aloes i mięta.
25,5/26,5/27,5/8=87,5
Carúpano Anejo Reserva Oro 12 (40%)
Rum z Wenezueli, Carupano Distillery, destylacja w kolumnie. 12 lat leżakowania Słodki zapach – kawy z mlekiem i miodem, cynamonu, słodkiego tytoniu, mniej przyjemna nuta octowa i żołędziowa. Smak lekki – kawa, bawarka, pomarańcze i mandarynki. W finiszu dużo mandarynek i pomarańczy, kawa.
16/17,5/17,5/7=58
New Grove Bourbon Cask (40%)
Rum kolumnowy z Mauritiusa, leżakowany w beczkach pierwszego napełnienia po bourbonie. Zapach głęboki, sporo wanilii, śliwek, czereśni, kokosa, ananasa, żurawiny, czekolady, jest też mineralność. Smak cierpki, tytoniowy, a jednocześnie lekki, miasteczkowy, jest też nuta banana i kokosa. W finiszu ciasto z galaretką pomarańczową, wanilia, kokos, banany, trochę gorzkiej herbaty. Jedna z ciekawszych edycji New Grave w tym przedziale wiekowym, brakuje nieco ciała i ciężkości w finiszu.
24,5/24,5/23,5/7=79,5
1731 Fine & Rare Guatemala Grand Reserva (46%)
Rum z Dersa Distillery z Gwatemali, melasowy, destylowany w kolumnach, leżakowany w beczkach po bourbonie. Zapach słodki – kakao, wanilia, kokos, śliwki w białej czekoladzie. Smak lekki, słodki, dużo rodzynek, daktyle, papaja. Finisz bardzo rześki – melon, papaja, mango, arbuz i czekolada Toblerone z rodzynkami.
25,5/25,5/25,5/7=83,5
Cartavio XO (40%)
Osiemnastoletni rum z Peru. Mieszanka kolumny i alembiku, starzenie w solerze. Zapach gorzkich pomarańczy, oranżady w proszku pomarańczowej, coli, sadzy, tytoniu, mineralność. Smak cierpki, przyjemny, cytrusowy – pomarańcze, kandyzowane cytryny, kandyzowane pomelo. Lekko słoność. W finiszu – pomarańcze, yuzu, gorzkie pomarańcze, solone limonki, słone śliwki.
25/25/27/7=84
Naga 10YO Siam Edition (40%)
Rum z Indonezji, leżakował 10 lat w 200-litrowych beczkach po bourbonie. Robiony z własnej melasy, destylowany w kolumnach. Zapach: skóry, tytoniu, solanki, do tego marcepan i cynamon. Smak wytrawny – głóg, tatarak, skóra, lukrecja, sól. W finiszu dużo kokosa, gorzka czekolada, kandyzowany imbir, kandyzowane skorki pomarańczy, sól, lekki tytoń.
28/27,5/27/8=90,5
Cihuatan Cinabrio (40%)
Rum z Salwadoru, kolumnowy, 12 lat leżakowania w beczkach po bourbonie. Zapach kakao, gorzkiej czekolady ze śliwką, wiśnią, rodzynkami, posypką kokosową. Smak też słodki – mandarynki, ciasto mandarynkowe. W finiszu też dużo mandarynek – syrop mandarynkowy, sorbet mandarynkowy.
22/23,5/23/7=75,5
Plantation Barbados 5YO (40%)
3-4 lata dojrzewania w beczkach po bourbonie na Barbadosie, potem we Francji. Destylacja kolumnowa i alembikowa. Zapach kakao, słodkiej kawy, kokosa, wanilii. W smaku coli, wanilia, śliwki. W finiszu poziomki, jagody leśne, nuty koniakowe, marcepan, cynamon, wanilia, pomarancze, jabłka, szarlotka.
18/19/19/6=62
Rhum J.M Terroir Volcanique (43%)
Trzy lata leżakowania w amerykańskim dębie, fermentowany świeżo wyciśnięty sok z trzciny cukrowej, rum z Martyniki. W zapachu masa cynamonu i bananów, mango, melon, lekka słoność, pieczone pataty, orzechy włoskie, nuta apteczna. Smak lekki – śliwki, banany, wytrawne gorzkie cytrusy, pomelo, granat. Wszystko świetnie współgra. Finisz cierpki – grejpfrut, zielone orzechy, tytoń i zielony banan.
28/28/28/8,5=92,5
Cane Island Trinidad 8YO (40%)
Trynidad, column still, leżakowanie 8 lat w amerykańskim dębie. Aromat słodki, czekoladowo-miodowy, z nutą kokosową, wiśni, śliwek, gruszek. W smaku słodycz i cierpkość, miód i tytoń, herbata, tytoń, banany. W finiszu wiśnie, śliwki, są nuty skórzaste, tytoniowe, lekko słoność, słone banany. Lekki, przyjemny rum.
26/26/26/7=85
Toucan No 4 (40%)
Gujana Francuska, cztery lata leżakowania w beczkach po Bas-Armagnac. Aromat septyczny – glikol, gencjana, poza tym holenderskie ciastka cynamonowe z orzechem laskowym. W smaku septyczność, wyjałowione bandaże, orzechy laskowe, migdały. Banany, mango, marakuja w finiszu.
17/20/24,5/7=68,5
Coloma 12YO (46%)
Rum z Kolumbii. Destylacja w kolumnie, leżakowanie w beczce po bourbonie. Zapach kakao, czekolady gorzkiej z posypką kokosową, czekolady ze śliwkami, z rodzynkami. Smak lekki, przyjemny, słodki, czekolada i suszone śliwki, suszone morele. W finiszu suszone orzechy włoskie i rodzynki, suszone morele, suszona gruszka.
24,5/25/25/7=81,5
Botavia Arack ZBC By The Dutch 8YO (48%)
Destylacja w alembiku. Aromat marmolady z liczi, banany i marakuja. W smaku smażone banany, nafta. Finisz bardzo długi, banany smażone w głębokim tłuszczu, mango, melon.
26,5/27,5/27,5/8=89,5
Chairman’s Reserve Legacy (43%)
Blend rumów z melasy i trzciny, z kolumn i alembików, w wieku 5-6 lat z beczek po bourbonie z St. Lucia. Zapach cierpki, tytoniowy, solankowy, fermentujące banany i ananasy, słone suszone skórki śliwek, czipsy bananowe. Smak wytrawny – tytoń, egzotyczna kora, sasafras, cynamonowiec, pieczone jabłka z lukrem, dziki przefermentowany miód, dużo słoności. W finiszu jest gorzki miód, propolis, skóra i kora, cynamon, goździki, słoność i tytoń.
26/26,5/26/7,5=86
Novo Fogo Cachaça Chameleon (43%)
Destylacja w alembiku. Rok w amerykańskim dębie, zapach orzechów włoskich, rodzynek, miodu, lekko tytoniu. Smak lekko waniliowy, orzechy. W finiszu nuty ostrzejsze, wytrawne, cierpkie jabłka, śliwki i papryczka czili.
26,5/26/26,5/7,5=86
William Hinton 5 Cask Blend (45%)
Rum z Madery, destylacja soku z trzciny. Jest to butelka wyłącznie na potrzeby kalendarza adwentowego 24 Days of Rum na rok 2022. Mieszanka rumów dojrzewających przez 3 lata w pięciu beczkach: ex-madeira, ex-whiskey, ex-brandy, winach wzmacnianych z Portugalii i Hiszpanii. Zapach lekko tytoniowy, wiśnie, wiśniowy tytoń, śliwki, renklody. Smak owocowy – renklody, śliwki, tarnina, wiśnie, morele, migdały. Lekki finisz pełen owoców: śliwek, moreli, nuty herbaciane, hibiskus.
27/27/27/7,5=88,5
Whistler Master Solera (46%)
Rum z RPA, alembik, starzenie w solerze, siedem różnych beczek. Zapach wiśni, leśnych jagód, bzu, lekko nafty, miodu, melasy. Smak miodowy, słodki, miód melasowy, słód, porter. W finiszu maliny, poziomki, chlebowiec i masa słodu, melasowego miodu.
26,5/27/27,5/8=89
Damoiseau Rhum Vieux Agricole VO (42%)
Rum z Gwadelupy ze świeżego soku z trzciny cukrowej. Cykl fermentacji Damoiseau VO trwa 24-36 godzin przy użyciu lokalnych drożdży z trzciny cukrowej z Gwadelupy. Po zakończeniu fermentacji rum jest destylowany w destylatorze kreolskim, uzyskując moc 88%. Leżakowany 3 lata w beczkach po bourbonie o pojemności od 180 do 200 l. Zapach lekko naftowy, śliwki, morele, mirabelki, kwaskowe jabłka, migdały. Smak bardzo migdałowy, pestki wiśni, śliwki, tarnina. Finisz lekki – czerwone owoce, poziomki, melasowy miód, śliwki.
27/26,5/26,5/7,5=87,5
J. Gow Spiced Rum (40%)
Szkocki infuzjowany rum z Orkadów. Zapach mocno cynamonowy, gałka muszkatołowa, goździki. W smaku wiśnie, wiśniówka, migdały, marcepan. W finiszu wiśniówka na rumie i dużo marcepanu.
18,5/18,5/18,5/6,5=62
Pusser’s Gunpowder Proof (54,5%)
Gujana Brytyjska, dawniej znany jako Pusser’s Blue Label. W aromacie: czekolada, wiśnie, mocno alkohol, nafta, mineralność, wilgotne drewno, septyczność. W smaku gencjana, głóg, wiśnie, wyjałowione bandaże. Finisz dla odmiany słodki – czekolada, cynamon, banany, poza tym nuty zaskakujące – igliwie, jałowiec, żywica, pieprz.
27,5/27/27/8=89,5
Na 24 prezentowane w kalendarzu rumy 16 spróbowałem po raz pierwszy. Podsumowując zawartość, edycja z 2022 roku była na bardzo wysokim poziomie. Średnia przyznana nota to 81,5 punktu i jest rekordowa. W 2021 roku średnia przyznana nota wyniosła 79,5, w 2020 roku 77,5, w 2019 roku 80,5 punktu, w 2018 roku 62 punkty, a w 2017 roku tylko 58 punktów.
Kalendarz za 2022 rok cały czas jest w sprzedaży, podobnie jak nowa edycja 2023.
Nota | 0,5 | 1 | 1,5 | 2 | 2,5 | 3 | 3,5 | 4 | 4,5 |
2022 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 10 | 8 |
2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 | 3 | 9 | 6 |
2020 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | 4 | 8 | 5 |
2019 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 | 9 |
2018 | 0 | 0 | 0 | 1 | 11 | 4 | 3 | 4 | 1 |
2017 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 2 | 3 | 1 |