Alkohole maja 2016

W maju próbowałem 277 nowych alkoholi. Okazji do rekonesansu miałem sporo, przede wszystkim podczas wizyt w destylarniach: Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii, a także podczas festiwalu – Budapesti Pálinkafesztivál oraz Whisky & Friends w Warszawie. Nie brakowało też ciekawych spotkań degustacyjnych. W rezultacie w maju aż trzynaście trunków otrzymało notę 5/5 i aż trzydzieści jeden notę 4.5/5 . Wśród najwyżej ocenianych alkoholi w maju dominowały okowity i tu miałem największe trudności z wybraniem faworytów. Czy wybierać rzeczy unikatowe, nowatorskie czy wybitne? Postawiłem na maestrię.

Alkoholem miesiąca została rumuńska okowita z truskawek Bran Palinca de Capsuni (40%), w ustach jest świetny smak truskawek, aromat też truskawkowy. Bardzo słodkie, ani jednej pesteczki. Niesłychanie długi i przyjemnie truskawkowy finisz. Na wysokie noty zasługują wszystkie okowity z destylarni Bran, to nieduża firma, gdzie wszystko robione jest z wielką starannością – perfekcyjnie. Może ktoś by to sprowadził do Polski?
Wódką miesiąca zostaje nowość z krajowego rynku – Żubrówka Czarna (40%) destylowana z pszenicy, filtrowana przez węgiel z dębów z Puszczy Białowieskiej. Aromat jest niezwykle delikatny, słodki, przyjemny jak w kremówce – czuć wanilię, a poza tym nuty traw i ziół, kwitnących jabłoni. W ustach równie delikatna i kremowa, niemal mleczna. Finisz jest jednak wyrazisty i elegancko nawiązuje do tradycyjnej Żubrówki Bison Grass – słodycz jabłek zmieszana z charakterystycznym posmakiem trawy żubrowej.
Gin maja to brytyjski Beefeater Burrough’s Reserve (43%), starzony w beczkach po wermutach Lillet. W nosie: bergamotka, trawa cytrynowa, mandarynka, kwiaty pomarańczy, skórki cytryny, dziki tymianek, oregano, rozmaryn, nuty mleczne, może miód. Zaskakująco delikatny jak na markę Beefeater. Konsekwentnie ziołowy, w finiszu pojawia się grejpfrut, albedo grejpfruta.
Ponieważ miałem w maju klęskę urodzaju wspaniałych okowit, więc jedna jest alkoholem miesiąca, druga zdobywa laury w swojej kategorii. To morelowica First Tear 33YO (40%) z destylarnia Jana Kleinera w Czechach. Wydestylowana w 1969 roku, 33 lata spędziła w dębie, a potem od 2002 roku do dziś w kamionce. Fermentacja razem z pestkami.Aromat słodki, delikatny, miodowo-kwiatowy, smak głęboki, są tu i morele, i śliwki, i rumianek, i trochę tytoniu, i czarnej herbaty, a także mieszanka ziół.
Koniakiem maja jest Meukow 90 (45%), kupaż prezentujący nowoczesne podejście do tej szlachetnej kategorii alkoholi. W nosie dużo rodzynek, suszone morele, bardzo słodki, nuty herbaciane.
Armaniak maja to Tenareze de Ladevèze 2002 Folle Blanche (57,9%), z gaskońskiego czarnego dębu, 13 lat w beczkach, tylko 103 butelki, aromat jest słodki, ale czuć też terpentynę, dużo jabłek i gruszek, głębiej – tytoń i rodzynki. W ustach słodycz, bardzo dużo gruszek w likierze, zaskakująco rześki, lekki. W finiszu pojawia się cierpkość, cynamon, trochę imbiru, ale bardzo przyjemnie zmieszana z tą owocowością, z miodem. Są tylko 3 ha upraw folle blanche w regionie AOC Armagnac, więc ten jest całkowicie unikatowy.
Grappą maja została Roner Weissburgunder Grappa Invecchiata (40%) o aromacie bardzo słodkim, kwiatowym – to rumianek i suszone polne kwiaty. Do produkcji użyto wytłoków wyłącznie szczepu Pinot Blanc, pochodzących z parceli położonej powyżej jeziora Caldaro. Dojrzewała przez dwanaście miesięcy, z czego najpierw przez osiem miesięcy w nowych, specjalnie wypalanych, dębowych beczkach, a następnie cztery miesiące w beczkach z drzewa wiśniowego.
Kalwados maja to Louis de Lauriston Domfrontais 40 ans (42%). Duży udział w nastawie miały gruszki. Aromat to pieczone jabłka z cynamonem. W ustach dużo tanin drewna, cierpka, pojawia się posmak orzechów i herbaty, politura.
Rum maja to Rum Nation 23YO 1990 z Jamajki, aromat – ciężki, industrialny. Smak słodki, dużo przefermentowanej trzciny, miód, orzechy, rodzynki, coś kwiatowego, może irysy.
Cachaça maja to luksusowa Germana Heritage (Brazylia) o cudownym, słodkim aromacie jak w odleżakowanym rumie. W ustach ziarna kawy i papaja.
Tytuł whisky single malt miesiąca otrzymuje Glenglassaugh 1975 40YO Massandra Madeira Puncheon (43,9%) – w aromacie zioła, w ustach miód spadziowy. Zaskakująco słodka i gładka, finiszowanie w beczce po maderze było strzałem w dziesiątkę.
I likier miesiąca, którym jest Panyolai Schrank Meggy-Lelke Likőr (25%) – receptura pochodzi z 1840 roku, rodzina zginęła w holokauście. W 2015 roku odtworzono jej recepturę, fabryka Schrank działała przed wojną w Estergom. Aromat bardzo śliwkowy. Świetnie zmieszane, bardzo dużo wiśni w smaku.
Odkrycie maja to Panyolai Eszencia Aszalt Meggy 2013 (38%), bardzo nowatorskie podejście do pálinki, jest to limitowana edycja, do destylatu wiśniowego dodano suszonych wiśni, a aromat jest niemal orzechowy. W ustach cierpka, wiśniowa, rewelacyjna.
Wydarzeniem miesiąca był festiwal Whisky & Friends w Warszawie, okazja nie tylko do spróbowania wielu rzadkich i bardzo drogich trunków, ale też do spotkania znajomych z całej Polski i wymiany wrażeń.
Jak wspomniałem, spróbowałem 277 nowych mocnych trunków. Nie wybrałem ani jednego bourbona i whisky blendowanej, te które próbowałem nie były dość dobre. To samo dotyczy takich kategorii jak tequila i mezcal. Nie ma też lektury maja, nie dlatego, że nie czytałem, ale pozycje, które wpadły mi w ręce niczym nie inspirowały. Oczywiście alkohole miesiąca, to nie są trunki, które w kwietniu 2016 roku pojawiły się na rynkach, ale moje subiektywne podsumowanie tego, co próbowałem i zrobiło na mnie największe wrażenie.

Alkohol maja 2016: Bran Palinca de Capsuni (Rumunia)

Bran Palinca de Capsuni
Wódka maja 2016: Żubrówka Czarna (Polska)

Żubrówka Czarna
Gin maja 2016: Beefeater Burrough’s Reserve (Wielka Brytania)

Beefeater Burrough’s Reserve
Okowita maja 2016: Kleiner First Tear 33YO (Czechy)

Kleiner First Tear 33 XO
Brandy maja 2016: Garvey Renacimiento Solera Gran Reserva (Hiszpania)

Garvey Renacimiento Solera Gran Reserva-001
Koniak maja 2016: Meukow 90 (Francja)

Meukow 90
Armaniak maja 2016: Tenareze de Ladeveze 2002 Folle Blanche (Francja)

Tenareze de Ladeveze 2002 Folle Blanche-001
Grappa maja 2016: Roner Weissburgunder Grappa Invecchiata (Włochy)

Roner Weissburgunder Grappa Invecchiata
Kalwados maja 2016: Louis de Lauriston Domfrontais 40 ans (Francja)

Louis de Lauriston Domfrontais 40 ans
Rum maja 2016: Rum Nation 23YO 1990 (Jamajka)

Rum Nation 1990
Cachaça maja 2016: Germana Heritage (Brazylia)

Germana Heritage
Single malt maja 2016: Glenglassaugh 1975 40YO Massandra Madeira Puncheon (Szkocja)

Glenglassaugh 1975 40y Massandra Madeira Puncheon
Likier maja 2016: Panyolai Schrank Meggy-Lelke Likőr (Węgry)

Panyolai Schrank Meggy-Lelke Likor
Odkrycie miesiąca: Panyolai Eszencia Aszalt Meggy 2013 (Węgry)

Panyolai Eszencia Aszalt Meggy 2013
Wydarzenie miesiąca: Festiwal Whisky & Friends

SONY DSC

 

 

1 komentarz do “Alkohole maja 2016”

  1. Jurnalul de Satu Mare | Interviu cu Ioana Bran: ”O afacere în care este implicată toată familia este și o afacere de suflet care pe lângă greutăți are foarte multe părți frumoase”

    […] Luna trecută o revista de specialitate din Polonia după cea degustat 277 de produse alcoolice din 4 țări , a desemnat Palincă de căpșuni Bran că fiind produsul numărul 1 al lunii Mai. […]

Komentarze są wyłączone.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.