Ardbeg za 100 tys. euro

Destylarnia Islay Ardbeg wypuściła limitowaną edycję dwóch whisky single malt destylowanych w latach 80. Ardbeg The Rollercoaster to tylko 143 zestawy, a sugerowana cena detaliczna wynosi 100 tys. euro. Można je kupić za pośrednictwem prywatnego kanału klienta Moët Hennessy. Obie butelki są zapakowane w pudełko prezentacyjne wykonane z litego szkockiego dębu przez projektanta Johna Galvina.

Obie whisky pochodzą z burzliwych okresów w historii destylarni, a ich celem jest uchwycenie wzlotów i upadków marki. Jedna została wydestylowana w marcu 1981 roku, wkrótce potem destylarnia została zamknięta, a druga w październiku 1989 roku, kiedy została ponownie otwarta pod nowym właścicielem.
Stworzona na dwa tygodnie przed zamknięciem destylarni pierwsza whisky The Rollercoaster pochodzi z ostatniej beczki pozostałej z zapasów z 1981 roku. Ta 42-letnia ekspresja powstała z własnego mocno torfowego słodu (aż do 110 ppm) zmieszanego z lekko torfowym słodem, używanym w destylarni jedynie przez bardzo krótki okres. Dojrzewała w beczkach po bourbonie, a następnie została przelana do jednej beczki po sherry oloroso, aby stworzyć „bogate, pikantne” nuty. Ma moc 47,3%.
Druga whisky ma 45,3% i jest jedną z ostatnich beczek destylarni z 1989 roku, która została wydestylowana zaledwie kilka tygodni po wznowieniu produkcji. Słód dostarczyło Port Ellen Maltings, tak jak ma to miejsce dzisiaj, ale poziom torfu obniżono do 30–35 ppm. Po początkowym dojrzewaniu w beczkach po bourbonie, 33-letnia whisky została później ponownie przelana do beczki po bourbonie, aby podkreślić jej „subtelny” torfowy styl.

Dyrektor Ardbega dr Bill Lumsden, powiedział, że: Ardbeg The Rollercoaster to wyjątkowa okazja dla kolekcjonerów, aby doświadczyć dwóch bardzo różnych smaków dziedzictwa Ardbega i zdobyć zestaw butelek z niesamowitą historią. Whisky z 1981 roku powstała z ostatniego słodu, jaki kiedykolwiek wyszedł z naszych słodowni, gdy Ardbeg balansował na krawędzi zamknięcia. To piękne połączenie słodkich i pikantnych nut sherry z nutą pikantnej natury Ardbega. Natomiast Ardbeg 1989 został wydestylowany wkrótce po tym, jak spirytus ponownie wypłynął z alembików, z radykalnie innym słodem. Jest również wyjątkowym Ardbegiem. Klasyczne nuty limonki i wanilii łączą się z morską mgiełką i bardzo subtelnymi, dymnymi tonami.

Głos zabrał także krytyk whisky Charles Maclean, który powiedział: Dwie whisky produkowane w The Rollercoaster wyraźnie odzwierciedlają wzloty i upadki destylarni Ardbeg w latach 80. Dzięki bogatemu pochodzeniu historycznemu, intrygującym historiom i wyjątkowemu smakowi te rzadkie, limitowane edycje będą bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów. Chociaż te single malty różnią się od siebie smakiem i aromatem, oba powstały z bardziej lekkiego torfowego słodu niż dzisiejszy Ardbeg – dzięki czemu mają delikatniejszy fenolowy styl. Uważam, że whisky z 1981 roku jest niezwykle mentolowa i chłodząca, a whisky z 1989 roku jest szczególnie elegancka i powściągliwa. Obie są fascynującymi przedstawieniami bardzo znaczących lat w historii Ardbega.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.