6 maja w cyklu Mocny Poniedziałek odbyła się degustacja armaniaków Tariquet. Winnice położone są w regionie Bas-Armagnac, destylują na opalanych drewnem mobilnych miedzianych kolumnach, a tradycja produkcji armaniaku w tym miejscu sięga 1684 roku. Polskim importerem jest Cerville Investments.
Od 1912 roku posiadłość Domaine Tariquet jest w rękach rodziny Grassa. Do 1972 roku była tu farma, a armaniak sprzedawali głównie w beczkach. Od 1982 roku robią wina z apelacją côtes de Gascogne. Mają 1120 ha winnic, z czego 120 ha na armaniak. Używają do destylacji winogron: ugni blanc, baco, folle blanche i od 2001 roku plant de Graisse, a na wina: ugni blanc, colombard, sauvignon, chardonnay, chenin blanc, sémillon, gros manseng, petit manseng, merlot, cabernet franc, syrah, tannat i marselan. Gleby na winnicy są gliniasto-wapienne z wierzchnią warstwą gleby typu „boulbène” (krzemionka, glina, piasek). Klimat oceaniczny, silna amplituda temperatur pomiędzy letnimi dniami i nocami sprzyja rozwojowi aromatów w skórce winogron.
W 2016 roku rozbudowali destylarnię, dodając drugi alembik, taki sam jak wcześniejszy z 1983 roku. Mają 5000 beczek, głównie z dębów z lasów Allier i Nièvre, lekko wytostowanych, by zachować aromat winogron. Rocznie napełniają 150 tys. butelek armaniaku. Alembiki opalają ogniem. Destylują do mocy między 53-56% przez 10 dni non stop po 24 godziny, potem myją aparat i znów destylują od października do stycznia kolejnego roku. Każdy szczep destylują osobno i starzą osobno. Woda do obniżania mocy armaniaku przez 7 miesięcy leżakuje w beczkach po armaniaki, co jest rzadkie, bo wymaga beczek i dodatkowego miejsca.
Winogrona już na winnicy trafiają do stalowych hermetycznych cystern-chłodni, do temperatury 0 stopni, co pozwala zachować świeżość przy tak dużym areale i uniknąć utlenienia aromatów. Jest tu osiem wielkich pras. Tłoczenie i maceracja w kontakcie ze skórką trwa 8 do 12 godzin w prasach pneumatycznych z kontrolowaną temperaturą. Następnie sok jest macerowany ze skórkami 10 dni, potem jest powolna fermentacja w niskiej temperaturze, z udziałem własnych namnażanych drożdży.
Domaine Tariquet to największy producent win côtes de Gascogne i drugi największy po Laubade producent armaniaków z grupy nazywanej propriétaire-récoltant, czyli w 100% samowystarczalnych winiarzy. Wszystko powstaje wyłącznie z winogron zebranych z własnych winnic. Bezpośrednio kontrolują wszystkie etapy produkcji, od sadzenia winorośli, uprawy, zbiory, fermentację, destylację, leżakowanie, butelkowanie, przechowywanie, funkcje administracyjne i obsługę klienta.
Tariquet Blanche Pure Folle Blanche 2021 (46%)
Piękny zapach śliwek, jabłek, gruszek, moreli, nutka migdałowa i jaśminowa. W ustach słodko-cierpkie – powidła śliwkowe, słodkie czerwone jabłka, maliny i truskawki oraz gorzka nuta grejpfruta. W finiszu tropikalne owoce – mango, papaja, ananas i słodkie soczyste śliwki.
28,5/28/28/9=93,5
Tariquet Bas-Armagnac VSOP (40%)
Armaniak zestawiony z winogron: 60% ugni blanc i 40% baco, leżakowany w gaskońskim dębie 4-7 lat. Zapach pełen jabłek – słodkich, kwasowych i pieczonych, moreli, agrestu, skóry, tytoniu, lukrecji. W smaku słodkie czereśnie, słodkie śliwki, nuta marcepanu, kandyzowanej skórki pomarańczy oraz przypraw – imbiru, goździków. Finisz rozgrzewający, korzenny – piernik, goździki, pieprz i słona lukrecja oraz gorzka czekolada.
27/26,5/26/7=86,5
Tariquet Bas-Armagnac XO (40%)
Armaniak zestawiony z winogron: 60% ugni blanc i 40% baco, leżakowany w gaskońskim dębie ok. 15 lat. Zapach pełen pomarańczy, yuzu, słodkiego owocowego tytoniu i słodkich winogron. W ustach owoce – morele, czereśnie, śliwki, jabłka, gruszki, lekko nuta głogu, jarzębiny, rokitnika. W finiszu słoność – słona lukrecja, słony mus jabłkowy, do tego rodzynki, czekolada z rodzynkami, wiśnie, agrest.
27,5/27/27/7,5=89
Tariquet Folle Blanche 15 Ans (47,2%)
Zabutelkowany z mocą beczki, ten armaniak jest w stałej ofercie Domaine Traiquet i zawsze z tą samą mocą. Jak to możliwe? – Wyszukujemy beczki o podobnej zawartości alkoholu i utrzymujemy bazę beczek o tej konkretnej zawartości dla stabilności smaku; Oznacza to, że często znaczna część jest starsza niż 15 lat – tłumaczy Florence Boucheron.
Zapach kawowy, kakao, śliwki, pieczone jabłka, kwaskowe jabłka, żurawina, tytoń, nutka miodu. W smaku miód, kakao, czekolada, pigwa, lekka słoność, lekko cynamon, gorzkie migdały. W finiszu: czekolada z wiśnią, kakao, kawa, pigwa, imbir, lekki słodki tytoń, goździki, kardamon i slona lukrecja czy nawet solony karmel.
26,5/27/27/7,5=88
Tariquet Bas-Armagnac 1995 (45,8%)
Wydestylowany w 60% z winogron ugni blanc i 40% Baco, , leżakowany w lekko wypalonych beczkach z gaskońskiego dębu, zabutelkowany z mocą beczki. W zapachu słodkie ciasto piernikowe, nuta imbiru, kwaskowe jabłka, do tego skóra i tytoń oraz lukrecja. Smak cierpki, słonawy, sporo słonej lukrecji, orzechy włoskie, ale też rodzynki, figi, daktyle, suszone śliwki. Finisz potężny i bardzo długi – słony, cierpki, garbnikowy. Dużo włoskich orzechów, marynowane cytryny, słoność, lukrecja, śliwki, renklody, ostry cygarowy tytoń.
27,5/27,5/28,5/8,5=92