Barton 1792

właścicielem gorzelni w Bardstown, w Kentucky jest grupa Sazerac, do której należy m.in. wielka destylarnia Buffalo Trace. Data w nazwie odwołuje się do roku, w którym Kentucky zostało piętnastym stanem USA. W zakładzie Barton 1792 powstaje flagowy bourbon 1792, a także marki: Kentucky Gentleman, Kentucky Tavern, Ridgemont Reserve, Ten High, Colonel Lee, Tom Moore czy Very Old Barton.


Historia samej gorzelni jest bardzo długa. Wielokrotnie była przebudowywana i zmieniała właścicieli. W 1879 roku fabrykę założyła spółka Mattingly & Moore Distillery, a w 1889 roku po przeciwnej stronie drogi powstała Tom Moore Distillery, gdzie zaczęto produkować bourbony Tom Moore i Dan’l Boone. Niestety, prohibicja położyła kres dobrze funkcjonującemu przedsiębiorstwu. Wznowiono działalność w 1934 roku, nadal jako własność rodziny Moore. Dziesięć lat później zakład przejął Oscar Getz i to jemu firma zawdzięcza obecną nazwę Barton. Powstało też Barton Museum of Whiskey History, działające dziś w Bardstown jako Oscar Getz Museum of Whiskey History.
W 1993 roku destylarnię przejęła firma Canandaigua, która potem zmieniła nazwę na Constellation Brands. Produkowano tu głównie tanie i dość podłe blendowane whiskey, a także wina i brandy. Przez jakiś czas zakład działał ponownie pod szyldem Tom Moore Distillery. Wszystko zmieniło się w 2008 roku, kiedy gorzelnię i jej marki przejął Sazerac. Postawiono na bourbony klasy premium. Pojawiła się nazwa Barton 1792 Distillery (już wcześniej produkowany był tu z sukcesem bourbon 1792 Ridgemont Reseve). Zainwestowano w nowe maszyny, a w 2011 roku otwarte zostało centrum dla zwiedzających.
Czołowa dziś marka, 1792 Small Batch Bourbon, rozlewana jest do eleganckich karafek. To trunek z najwyższej półki. Butelkowany z mocą 46,85%. Ciemna bursztynowa barwa wpadajaca w mahoń. Aromat słodki, kukurydziano-waniliowy, z nutą syropu gruszkowego i delikatnymi zapachami żywicy. W ustach potężny, słodycz toffi, czekolady, nugatu, ale i surowego drewna. Bardzo rozgrzewający. Finisz szorstki, ziołowo-leśny (rozmaryn, kolendra, igliwie). Dostępne są także limitowane edycje: 1792 Sweet Wheat (w recepturze żyto zostało zastąpione pszenicą) oraz 1792 Port Finish (ostatnie miesiące leżakował w beczkach po porto).

SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.