Bourbon z Meksyku

Do 1964 roku nie było przepisów, które by zabraniały produkować bourbon gdziekolwiek na świecie, mało kto jednak wie, że przez około trzy dekady do czołowych producentów bourbona należało miasto Juarez w Meksyku, przy granicy z USA.

Już od początku XX wieku w USA rosły w siłę ruchy antyalkoholowe i kolejne stany wprowadzały prohibicję. W 1919 roku tzw. Ustawa Volsteada wprowadziła zakaz produkcji, sprzedaży i wyszynku alkoholu w całym kraju, za wyjątkiem produkcji na potrzeby medyczne, chemiczne i militarne. Wiele destylarni zostało zamkniętych, wiele beczek z whiskey zostało zniszczonych. Niektórzy przetrwali, uzyskując licencje na produkcję „medycznej whiskey”, inni spakowali manatki i pojechali na południe, by przy granicy z Teksasem dalej produkować alkohol z myślą o spragnionych amerykańskich gardłach. I tak graniczne miasto Juarez, które liczyło w 1919 roku zaledwie ok. 10 tys. mieszkańców, stało się małym Kentucky. Powstały tu destylarnie bourbona, bary serwowały mint julep, ulubiony w tamtych latach amerykański koktajl, a szmuglerzy przewozili ciężarówkami butelki z etykietami Bourbon from Mexico. Przedsiębiorcy z Kentucky zainwestowali ponad milion ówczesnych dolarów w produkcję destylarni w Juarez.
Największą była D.M. Distillery, należąca do firmy J.M. Gomes & Co., oferująca m.in. sześcioletnią Straight American Whiskey oraz Rare Old Bourbon. Inną była D.W. Distillery, założona przez panią Mary Dowling, która w Kentucky wcześniej prowadziła Waterfill & Frazier Distillery (na rynku od 1810 roku). Prohibicja wbrew pozorom pomogła rodzinie Dowling, gdyż w Juarez produkowali trzykrotnie więcej whisky niż wcześniej w USA. Jak donosiły ówczesne media destylarnia utrzymywała bliskie kontakty z Al Capone. Obydwie destylarnie z Juarez reklamowały się w prasie amerykańskiej i z powodzeniem działały jeszcze przez długi czas po zniesieniu prohibicji – aż do lat 60. XX wieku. W reklamach używano określeń „Finest Kentucky-type Bourbon”. Kres tej działalności przyniosło z jednej strony określenie bourbona jako trunku powstającego na terenie USA, z drugiej – rosnące cła i kontrole na granicy amerykańsko-meksykańskiej. W latach 70. obie wspomniane destylarnie z Juarez przestawiły się na produkcję rektyfikowanego spirytusu do wyrobu czystej wódki.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.