Browar i gorzelnia Pivovarský dvůr Lipan

W miasteczku Dražíč w regionie Południowoczeskim (Jihočeský kraj), w ładnym starym budynku z obrośnięty bluszczem kominem, działają: restauracja, pensjonat, browar i gorzelnia. To Pivovarský dvůr Lipan, którego zielono-pomarańczowe zabudowania z ciężkimi, brązowymi dachówkami, odbierają mu nieco majestatu – wygląda z daleka jak zajazd przy drodze. Pierwotnie był to jednokondygnacyjny, prosty budynek na planie prostokąta, który później był wielokrotnie, przebudowywany i rozbudowywany. Zachowała się oryginalna piwnica o kolebkowym sklepieniu.


W 1622 roku założył browar pan na włościach Dražíč – Jan Svatkovský. Po wojnie trzydziestoletniej skonfiskowano 2/3 jego ziem, między innymi browar. Do początku XVIII wieku zarządzał tu rycerz Adam Lipovský z Lipovice, a potem został kupiony przez hrabinę Pöttingovą. Browar produkował niedużo, zaledwie 100 hektolitrów piwa rocznie i z biegiem czasu produkcja malała. W 1729 roku został sprzedany rodzinie Thama i w połowie XVIII wieku już rocznie wytwarzano 600 hektolitrów. Jan Václav Thame rozbudował, odnowił browar, który można już było nazwać nawet przedsiębiorstwem. W 1806 roku pojawił się nowy właściciel – Charles, hrabia z Paar. Zamienił on browar na gorzelnię, rozbudował i zmodernizował, i aż do połowy lat 70. XX wieku destylowała spirytus głównie z owoców, potem ją znacjonalizowano, ulegała powolnej dewastacji.
W 1995 roku kupił ją prywatny właściciel – Jiří Papula, wyremontował (wg projektu architekta Vratislava Vokurky) i w 1998 roku browar znów zaczął funkcjonować, założył też restaurację i pensjonat. Recepturę opracowali eksperci z VÚPaS Praha. Zachował również dawną funkcję gorzelniczą obiektu, można tu przywieźć własne owoce, które zostaną przerobione na owocowe destylaty. Niestety, nie wyrabiają własnych alkoholi i pracują tylko sezonowo w okresie zbiorów, nie można zatem na miejscu popróbować ich spirytualiów, jest natomiast polewane własne piwo.
Na początku rocznie produkowano ok. 150 hektolitrów, obecnie już 1200 hl. Wytwarzają piwa jasne i ciemne, jak tmavý dvanáctistupňový ležák Lipan, który zawdzięcza nazwę od rodu Lipovských z Lipowce, ale też polotmavá 13° Portyčák czy světlá 10° Žižka. Wszystkie piwa są niepasteryzowane, niefiltrowane i nie mają żadnych innych dodatków, są lekko mętne z uwagi na pozostawione śladowe ilości drożdży. Produkcja głównie jest przeznaczona na potrzeby pubu przy restauracji czy też dla okolicznych mieszkańców i turystów, ale można skosztować go również z kranika w pubach w Písku, Taborze, Týně nad Vltavou, a i w Pradze, gdyż kegi z piwem i tam docierają.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.