Początki marki Dalkowski sięgają 1921 roku, kiedy fabryka wódek i likierów Graffa, mieszcząca się w Toruniu przy ul. Królowej Jadwigi 16 została kupiona przez braci Ludwika i Romana Dalkowskich. Od 1923 roku firma mieściła się przy ul. Strumykowej 5/7 i nazywała się: Fabryka Wódek i Likierów Bracia Dalkowscy, Destylarnia i Miodosytnia. Markę w latach 90. XX wieku wskrzeszono w Toruniu w firmie Vinpol (później Henkell & Co.) Najpierw pojawił się Advocaat Starotoruński Dalkowski, potem z butelki zniknęło słowo Starotoruński. Kilka lat temu doszły nowe słodkie smaki, a od niedawna jest także kolekcja wódek Dalkowski w eleganckich kraftowych butelkach.
Dalkowski Wódka Czysta Filtrowana (40%)
Dobrze zrobiona wódka. Zapach ostry, chrzanowy, lekko krochmal i rozmaryn. Smak dla kontrastu raczej słodki, owocowy, z nutą żurawiny, borówki. W finiszu pieprz i wanilia, grejpfrut. Bardzo oryginalna wódka.
23,5/26/26,5/7,5=83,5
Dalkowski Wódka na Zielonym Pieprzu (38%)
Bardzo lokalna kompozycja. Zapach piernikowy, bardziej toruńskich pierników, niż klasycznie pieprzu, bo czuć i gałkę muszkatołową, i ziele angielskie. Smak słodko-gorzki, piernikowy. Finisz też piernikowy, masa ziela angielskiego, z bardzo pieprzną i kardamonową nutą.
15/15/15,5/5=50,5
Dalkowski Wódka Jarzębinowa (38%)
Klasyczna polska jarzebinówka. Aromat słodki, bardziej poziomki, truskawki i czerwone porzeczki niż jarzębina, do tego wanilia i nuta korzenna, gałka muszkatołowa. Smak przyjemnie cierpki, jarzębinowy, do tego dojrzały czerwony agrest i czerwona porzeczka. Podobnie finisz – cierpki, jarzębinowy, nuty brandy, lekko cytryny.
15/25/24,5/5,5=70
Dalkowski Wódka Wiśniowa (38%)
Zupełne nieporozumienie. Zapach kwasu pruskiego, aż się nie chce próbować, poza pestką jedyny akceptowalny aromat, to liście wiśni. Smak słodki, bardzo likierowy, amaretto, bardzo dużo migdałów i cynamonu. Nie ma nic wspólnego z klasyczną polską wiśniówką.
0,5/3,5/1/0=5