Dalton Distillery

Położona przy polnych drogach, na odnowionej starej farmie Dalton Distillery jest popularnym miejscem piątkowych spotkań miłośników ginu, jest tu bowiem najlepszy gin-bar w całym regionie Dumfries and Galloway.

W latach 80. powstał tu mały zakład ceramiki. Destylarnię stworzyli w 2016 roku Raymond i Ray Clynick na farmie przy wiosce Dalton w Dumfriesshire. Robią głównie gin, ale też rum, który infuzjują, leżakują, planują wódkę z ziemniaków od sąsiada, w przyszłości będą blended whisky, może też będą leżakować brandy. Produkują też gotowe zestawy koktajlowe.
Alembik ma 600 l i pochodzi z Włoch, robiony na zamówienie. Alembik jest połączony z siedmiopółkową kolumną, w której powstają wódka i rum z mocą 95-96%. Na gin botaniki umieszczają w alembiku, ale też mają kosz na botaniki, ten jednak głównie jest używany do infuzjowania rumu. Dwie linie do butelkowania. Jedna ma moce 2500 butelek na godzinę, druga 800 butelek na godzinę.
Powstało 27 receptur ginu. Jałowiec z Macedonii o mocno cytrusowych nutach. Inne botaniki to: kolendra, kardamon, skórki pomarańczy i cytryny z Hiszpanii, korzeń dzięgla, lukrecja, kmin, cynamon i cynamonowiec, migdał, korzeń irysa, trawa cytrynowa z Tajlandii, różowy pieprz i francuska lawenda pełna olejków. Z jednego obiegu 600 l uzyskują ok. 240 l gotowego produktu. Destylacja jest raz w tygodniu, rocznie ok. 10 tys. butelek.
– Po ukończeniu studiów magisterskich z biologii chemicznej na Uniwersytecie Warwick poczułem, że nie chcę spędzać przyszłości w laboratorium, zainteresowała mnie destylacja. Rozpocząłem kolejne studia magisterskie w Heriot-Watt International Centre for Brewing and Distilling w Edynburgu – mówi Ray Clynick, współzałożyciel firmy Oro Distilling Company.
Ojciec Raya, Raymond przez 40 lat pracował jako dyrektor zarządzający w rodzinnej hurtowni żywności i napojów.
Mieszankę botaników pozostawia się do maceracji na 24 godziny, następnie destyluje w alembikach według tej samej odtwarzalnej receptury. Po destylacji dodaje się tylko czystą wodę, aby uzyskać moc 43%. Biały rum Oro jest destylowany w alembiku Bridie o pojemności 600 l, kolumnie rektyfikacyjnej, a na koniec przechodzi przez kosz do infuzji parowej. Rum dojrzewa w beczkach po sherry oloroso i pedro ximenez od kwietnia 2018 roku.
Rye opracował 27 receptur ginów, jednak dotąd tylko przepisy 1 i 5 zostały wybrane i poddane panelowi w Heriot Watt, otrzymując równe głosy po 250 każdy. Zabutelkowane został giny Oro i Oro V (używając V dla cyfry rzymskiej 5 i odzwierciedlając przepis 5). To połączenie klasycznych botaników jak: jałowiec, kolendra, korzeń irysa, skórki cytryny i pomarańczy oraz kory cynamonowca, kardamonu malabarskiego, różowego pieprzu i trawy cytrynowej. Jest też jeden botanik, który pozostaje tajemnicą firmy.
OroRum jest produkowany z melasy, infuzjowany m.in.: peruwiańskim kakao, madagaskarską wanilią, cynamonem i cynamonowcem, hiszpańską pomarańczą z Murcji, pieprzem jawajskim z Indonezji.

Wizyta była okazją do próbowania produktów, także tych jeszcze spoczywających w beczce.

Oro Gin (43%)
W zapachu trawa cytrynowa i cynamon grają pierwsze skrzypce. Potem irys i dzięgiel. Harmonijne. Oleiste w ustach – skórki cytrusów, dużo jałowca, kardamon. Finisz jest ostry, korzenny.
4.5/5
27/26/26/7,5=86,5

Oro V (43%)
W zapachu kmin, dzięgiel, cynamonowiec. W smaku bardzo dużo kminu, jak w akwawicie. Do tego irys, pieprz, kardamon. Rozgrzewający, mocno kardamonowy finisz, z dużą ilością jałowca.
4.5/5
27/26/26/7,5=86,5

Oro Rum (39%)
Mocno infuzjowany, koktajlowy rum. W zapachu kokos, wanilia, bała czekolada. Cynamon w smaku, dalej: wanilia, kokos.
3.5/5
24/22,5/22/6,5=75

Oro Rum PX Cask 2018 (40%)
Próbowane z beczki w 2022 roku. Zapach grzybów, ściółki leśnej, wilgotnego drewna. Grzybowy, ściółkowy smak, brak ciała. Słodko-mdły finisz.
3.5/5
26/22,5/22/6,5=77

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.