Dawna gorzelnia w Liszkowie

W Liszkowie (gm. Rojewo, woj. kujawsko-pomorskie) po dawnej gorzelni rolniczej pozostał jedynie komin. Są też pozostałości dawnej rozlewni, nie wódek, a denaturatu. Miejscowi opowiadają o przekrętach, ustawionych przetargach. Faktem jest natomiast, że od 2010 roku przy dawnej gorzelni postawiono jedną z pierwszych biogazowni w Polsce. Zbudowana przez firmę Agrogaz, instalacja o mocy 2,1 MW obecnie jest własnością grupy Enea. Jak chwali się jeden z podwykonawców: „Jest to do dzisiaj biogazownia o największej nominalnej mocy w Polsce. Technologia zastosowana w biogazowni pochodzi od niemieckiej firmy Schmack Biogas AG, natomiast dostawcą agregatów prądotwórczych jest firma GE Jenbacher. Jest to pierwsza instalacja tego typu w Polsce. Projektowana przez Aufwind jako instalacja na kiszonkę kukurydzianą produkuje w chwili obecnej energię z odpadów”.

Jak pisał w 2009 roku magazyn „Przedsiębiorca Rolny”: „29,5 miliona złotych wydała poznańska firma Agrogaz na budowę największej w Polsce biogazowni. Obiekt uroczyście otwarto 10 września w Liszkowie – niewielkiej kujawsko-pomorskiej wsi”. Wcześniej, w 2007 roku, „Rzeczpospolita” pisała, że gorzelnia w Liszkowie przyniosła pół miliona złotych straty.
O samej gorzelni dworskiej w Liszkowie czytamy na stronie Polskiezabytki.pl: „Liszkowo było własnością dziedziczną Jakuba Niemojewskiego (brat Jana z Niemojewa). W 1565 roku zawarta została tu unia kalwinów kujawskich z braćmi czeskimi. Klucz majątków w Liszkowie w drugiej połowie XIX w. posiadał powierzchnię 4696 mórg do którego należały folwarki: Wola, Budziaki, Wiesenvorwerk, Liszkowskie Olędry (niem. Bergbruch). W tym czasie w Liszkowie funkcjonowała gorzelnia której właścicielem był J. Hoppe. (…) Pierwszym właścicielem z rodziny Schwarzów był w latach 1884 – 1900 Heinrich Schwarz. Następnie w latach 1907 – 1916 majątek należał do Ferdinanda Schwarza. Po nim odziedziczył Liszkowo jego syn Henryk (1917-1921). W latach 1921-1931 dobra przejściowo należały początkowo do Skarbu Państwa Pruskiego, następnie do Skarbu Państwa Polskiego. Od 1932 do 1943 roku Liszkowo wraz z pałacem przejęła ponownie rodzina Schwarzów. (…) W 1946 roku Liszkowo przeszło na własność Skarbu Państwa Polskiego. (…) W latach 70. pałac służył jako dom kolonijny Huty Irena w Inowrocławiu. Później pozostawiony bez dozoru, zaczął popadać w ruinę i w 1986 roku został rozebrany”.
Firma Gorzelnia Liszkowo Sp. z o.o. prowadziła działalność jeszcze w 2019 roku, ale co najmniej w 2010 roku sama gorzelnia przestała istnieć. Pozostawiony dawny komin gorzelni jest na liście zabytków Powiatu Inowrocławskiego. Wokół samotnego smutnego komina są dzisiaj chaszcze.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.