Stara gorzelnia w Pogorszewie

W Pogorszewie przy dawnym PGR stoi wielka gorzelnia, zamknięta ok. 2010 roku, prawdopodobnie wciąż z wyposażeniem. Zwraca uwagę wysoki na 35 m masywny ceglany komin. To dawny pruski budynek, powstał na początku XX wieku. Gorzelnia należała do hrabiego von der Osten, lecz dzierżawił ją Fliessbach z Lędziechowa, który prowadził też wiele innych gorzelni w regionie, m.in. w: Jackowie, Lędziechowie, Łętowie, Prusewie, Kurowie (także fabryka płatków kartoflanych), Strzeszewie czy Redkowicach. Region znany był z upraw i przerobu ziemniaków, a pruskie przepisy z 1887 roku znacznie liberalizowały działalność gorzelni na Pomorzu.

Po nacjonalizacji pruskich majątków gorzelnię przejęło PGR Lębork, potem powstał kombinat PGR Pogorszewo. Ostatnią właścicielką gorzelni, od 2003 roku była Jadwiga Lesiuk-Łosińska.
Wieś Pogorszewo w gminie Nowa Wieś Lęborska powstała w XIV wieku, nazywała się Puggerschow. W latach 70. XX wieku rozebrano dwór i zlikwidowano park. Zachowała się gorzelnia i część zabudowań folwarcznych z czasów rodziny von der Osten.

Zostaw komentarz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.