Położona przy jednym ze starych żelaznych mostów przerzuconych przez Rzekę Clyde, w dzielnicy Gorbals w Glasgow, po południowej stronie miasta, naprzeciw Glasgow Green. Widoczna z daleka dzięki kłębom dymu lecącego z kominów, a gdy podejdzie się bliżej, czuć zapach ziarna i fermentacji.
Strathclyde Distillery powstała w 1927 roku, początkowo z myślą o produkcji zbożowego spirytusu na gin. W Glasgow w tamtych czasach było kilka innych destylarni z ogromnym kompleksem Port Dundas na czele. Tak się jednak złożyło, że to Strathclyde, jako jedyna w Glasgow, przetrwała wszystkie zawirowania historii i działa do dzisiaj, produkując alkohol na single grain whisky, która trafia przede wszystkim do blendów Ballantine’s, Chivas Regal i Teacher’s.
Destylarnię założył Seager Evans, biznesmen z Londynu, w miejscu starej przędzalni bawełny. W 1936 roku Seager Evans kupił markę whisky Long John i w Strathclyde zaczął robić grain whisky, działając jako Long John Distilleries. W 1956 roku zakład kupiła amerykańska grupa Schenley Industries. Dodano alembiki, które pozwoliły na produkcję whisky single malt – w latach 1058-1975 powstawała tu whisky znana jako Kinclaith.
Kilkakrotnie zmieniała właścicieli, była m.in. w rękach Whitbread, Allied Distillers, a obecnie należy do Pernod Ricard.
Woda potrzebna do produkcji pochodzi z Loch Katrine. Destylacja odbywa się w systemie dwukolumnowym do mocy 94,5%. Przetwarzają głównie pszenicę, słodowany jęczmień stanowi mniej niż 10% zacierów. Fermentacja trwa 50 godzin. Roczne moce produkcyjne to 40 mln l czystego spirytusu.
Whisky Strathclyde nie ma oficjalnych butelkowań, ale miała bardzo wiele edycji u różnych niezależnych bottlerów i łatwo jej spróbować. Dużo trudniej dostępne są pojedyncze butelkowania whisky single malt Kinclaith. Zakład fabryczny Strathclyde jest otoczony wysokim murem i nie jest dostępny dla zwiedzających.