Pierwszą szwedzką destylarnię whisky w 1999 roku założyło ośmioro znajomych ze szkoły, rozentuzjazmowanych smakiem szkockiej whisky. W grudniu 1999 roku popłynął z alembików pierwszy spirytus, a w 2002 roku wypuszczono pierwszą whisky z małych 30 l beczek. Prawdziwa premiera miała jednak miejsce w 2006 roku, kiedy w sklepach pojawiła się whisky Mackmyra Preludium. Odnotowała to większość szwedzkich gazet, a trunek natychmiast wykupiono, stał się poszukiwanym rarytasem.
Pierwsza destylarnia powstała w wiosce Mackmyra pod Gävle i pracowała do 2013 roku. Założona w XIX wiecznym młynie, obecnie zamknięta, ale wciąż w pełni wyposażona. Pierwsze miedziane alembiki były ręcznie spawane i wyglądały bardziej jak połączone kotły. dziś pracują dwa alembiki kupione w Szkocji, o pojemności 10 tys. i 8 tys. l. Stara gorzelnia w wiosce Mackmyra w przyszłości być może będzie wykorzystywana do eksperymentalnych edycji whisky.
Na dobrą sprawę cała wioska wygląda jak skansen. Stoi tu dwór, są stare stajnie, jest folwark. Wszystko zadbane, latem działa tu restauracja. Podobno mieszkańcy nie bardzo byli zadowoleni z sukcesu destylarni, kiedy wioskę zaczęły odwiedzać tłumy – dziennikarzy i entuzjastów whisky. Nie byli także zachwyceni skalą działania, unoszącym się w powietrzu zapachem słodu i spirytusu. Stąd decyzja o wybudowaniu zupełnie nowej destylarni, na obrzeżach Gävle, pod lasem, którego fragment został wykupiony przez właścicieli destylarni. Nie wykluczone jednak, że w starym młynie we wsi Mackmyra jeszcze popłynie spirytus, choć nie na masową skalę.