Domaine de Martin

Historia Domaine du Martin zaczyna się w latach 50. XX wieku. Winnicę założył Fernand Couralet z żoną Aurélie. Mieli kilka hektarów winorośli w Hontanx. Ginette, córka małżeństwa Couralet, wyszła za mąż za Guya Deyresa, który w latach 60. przejął gospodarstwo rolne, w tym uprawę winorośli. Od tego czasu rok w rok destylują armaniaki, Guy wcześniej był bowiem pracownikiem destylarni. Tradycje rodzinne kontynuuje od 1983 roku Jean-Luc Deyres, syn Guya. Obecnie mają 5 ha, po połączeniu z Domaine du Rieston, obsadzone: baco, ugni blanc, folle blanche i colombard.

Ugni blanc to winogrono destylacyjne w pełnym tego słowa znaczeniu. Produkuje wina kwaśne, niskoalkoholowe, z których po destylacji powstają wyborne, wysokiej jakości eau-de-vie. Domaine du Martin ma 50 akrów tej odmiany winorośli. Mamy też uprawy folle blanche: To historyczna odmiana winogron w regionie Armagnac. Folle blanche daje aromaty często kwiatowe i niezwykle eleganckie, które są szczególnie cenione w Blanche Armagnac i w młodych armaniakach. Baco 22A: to oryginalność we francuskim krajobrazie winiarskim. Jest to hybrydowa odmiana winorośli, syn folle blanche i noah, wynaleziona przez nauczyciela z Landes, pana Baco. Jest szczególnie przystosowana do piasków Bas-Armagnac, gdzie nadaje eau-de-vie krągłość, gładkość i aromat dojrzałych owoców, szczególnie po długim leżakowaniu. Obecnie mamy aż 4,6 ha upraw odmiany baco. Colombard: jest dziś szeroko stosowany i ceniony w procesie winifikacji win Côtes de Gascogne. Jego destylacja jest marginalna, ale owocowo-korzenny aromat szczepu doceniany jest w kupażach – opowiada Jean-Luc Deyres.

Destylacja odbywa się w listopadzie. Domaine du Martin ma własny miedziany aparat kolumnowy, który powstał w 1818 roku. Odbierają destylat z mocą 52-60%. Po destylacji trunek dojrzewa w 400 l nowych beczkach z gaskońskiego dębu. Rocznie napełniają ok. 12 beczek, z czego 9 trafia do Darroze, który przechowuje eau-de-vie we własnych magazynach. Pozostałe 3 beczki przechowywane są w piwnicach Domaine du Martin, a alkohol z czasem jest przelewany do starszych beczek. Butelkują wyłącznie edycje Vintage i z mocą beczki, zarówno sami, jak i u Darroze. Minimalny wiek ich armaniaku przed zabutelkowaniem to 15 lat. Najstarsze oferowane we własnych butelkach roczniki są z 2002 roku, a od Darroze z 1998 roku.

Część armaniaków butelkowanych jest pod marką Domaine du Rieston, zarówno własnych, jak i tych u Darroze. W należącej do Jean-Luca Deyresa posiadłości Rieston w wiosce Perquie nie ma własnego alembika, korzystają z obwoźnego destylatora Eux-Mêmes i odbierają eau-de-vie z mocą 54%.

Darroze Bas Armagnac 2001 Domaine de Martin 2001 (49%)
Butelkowanie 2023. Zapach tytoniu, czarnej herbaty, lukrecji, moreli, śliwek, skóry, vinegar śliwkowe. Smak niemal słodki – miód, wino miodowe, gruszki, ale też tytoń, goździki, a i marcepan, migdały. W finiszu gorzkie jabłka, głóg, piołun, marcepan, migdały.

Darroze Bas Armagnac 1994 Domaine de Rieston (49,5%)
Butelkowanie 2023. Zapach octowy, dużo balsamico i orzechów włoskich. Smak cierpki – kwaśne jabłka, kwaśne gruszki, kwaśne śliwki, kwaśny tytoń. W finiszu anyż, lukrecja, śliwki, suszone skórki pomarańczy.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.